Spinoza'nın hakikat kavramından yola çıkarak devlet yönetimi
State administration through Spinoza's concept of truth
- Tez No: 639042
- Danışmanlar: PROF. DR. H. SİNAN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Felsefe tarihinde ortaya konan hakikat görüşleri çoğu zaman bu fikirleri ortaya koyan filozofların siyasal alandaki görüşleri üzerinde etkili bir yapıya sahip olmuştur. Bu yüzden filozoflar tarafından ortaya konan hakikat fikri ve siyasal görüşleri arasında bir uyum bulunmaktadır. Ortaçağ döneminin sonlarına doğru sıkıntıların arttığı siyasal alanda aşkın olanlardan kurtularak bireyin ön planda tutulduğu anlayış, Spinoza'da tutarlı bir sisteme dönüşmüş ve devlet fikrinin kapsamlı olarak oluşturulması için çok önemli katkılar sunmuştur. Spinoza bütün sistemini sonsuz, zorunlu, ezeli ve ebedi açıdan varlığını sürdüren bir töz olarak kabul ettiği Tanrı üzerine kurarak oluşturmuştur. Tanrı ve doğayı bir arada ele alarak doğada bulunan her şeyi Tanrı'nın bir parçası olarak incelemiştir. Doğada bulunan her şey, Spinoza'nın conatus dediği kavram ile birlikte, Tanrı'nın zorunluluğundan dolayı varoluşunu sürdürmeye çalışır. Spinoza'nın Tanrı'yı merkeze koyarak oluşturduğu hakikat fikri daha kapsamlı bir şekilde incelendiği zaman ne kadar evrensel olsa bile ele aldığı kavramlar ile birlikte önceki dönemlerdeki evrensel hakikat fikirlerinden ayrılmasını sağlamıştır. Ortaya koyduğu hakikat fikriyle siyasal yapı arasında bir uyum bulunmaktadır. Bu uyuma en uygun olan yönetim biçimi de demokrasidir. Evrensel olan hakikat fikriyle beraber çokluğu, ifade özgürlüğünü yapısında barındıran demokrasi arasındaki bu uyum Spinoza'nın felsefe tarihinin en önemli temsilcilerinden biri olmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The views of truth laid out in the history of philosophy have often had an influence on the views of the philosophers who came up with these ideas in the political field. Therefore, there is a harmony between the idea of truth and political views put forward by philosophers. Towards the end of the medieval period, the understanding that the individual was put in the forefront by getting rid of the transcendent ones in the political field where the Troubles were increasing, turned into a coherent system in Spinoza and made very important contributions to the comprehensive creation of the idea of the state. Spinoza created his whole system by building on the deity, which he considered to be an eternal, obligatory, eternal and eternal existence. Taking God and nature together, he examined everything in nature as part of God. Everything found in nature, along with the concept that Spinoza calls conatus, tries to maintain its existence due to God's necessity. The idea of truth that Spinoza created by putting God at the center, together with the concepts that he dealt with, no matter how universal, when examined more thoroughly, made him separate from the ideas of universal truth in previous eras. There is a harmony between the idea of truth and the political structure. Democracy is the most appropriate form of government for this harmony. This harmony between the universal idea of truth and the plurality of it and the democracy that embodies freedom of expression has made Spinoza one of the most important representatives of the history of philosophy.