Gilles Deleuze'de imge hareketi olarak sinemanın felsefesi
Gilles Deleuze: Cinema philosophy as an image movement
  1. Tez No: 125255
  2. Yazar: ÖZCAN YILMAZ SÜTÇÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAYLAN ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Gilles Deleuze'ün sinema felsefesi, bir sinema teorisi olmanın ötesinde kavramsal bir yaratımdır. Bu yaratımın iskeletini sinema tarihinde yaratılmış olan kavramlar, yani sinematografik imgeler kurar. Sinemayı özel ilgi konusu yapan şey, sinemanın modern dünyanın düşüncesini ortaya koymada yeni bir ifade biçimi olması ve kavram yaratma etkinliğine yeni boyutlar kazandırmasıdır. Sinema, kavram yaratma pratiğiyle düşünce için somut örnekler sağlar. Spinoza'mn belirttiği gibi, felsefenin en temel görevi, 'düşünce güçlerimizin bilgisini ortaya koymak'tır. O halde, felsefe, düşünce gücümüzün yeni bir açılımı olan sinemayı irdelemeden 'düşünme'nin bütünselliğini yakalayamaz. Deleuze de insanın tüm zihinsel yaratımlarını, k? Tamsal bir biçimde yeniden yapılandırma amacıyla yola çıkarak sinemayı irdeley ilk filozof olmuştur. Deleuze'ün sinema felsefesinin temel kav mı 'sinematografik imge'dir. Sinematografik imge, bir kartograf ortaya koyma ;a ve bunu düşüncenin bilinen biçimlerinden (örneğin dedüktif ya da endüktif) ı yade, düşüncenin bilinmeyen ve ele geçirilmeyen yönünden çıkarsamaktadır. Sine? atografik imge iki temel boyuttan oluşur: Hareket imgesi ve zaman imgesi. Har «cet imgesi ve zaman imgesi için düşüncenin kartografı olmak, hareket ve zarr a düşünceye bağlayan kavramların taslağım çizmektir. Birer düşünce imgesi olar xareket ve zaman imgeleri de kavram gibi yalnızca düşüncenin sonsuz devinimi veren içkinlik düzleminden çıkarlar. Fakat kavramdan farklı bir misyon yükleı ier. Düşünce imgesini, hareket imgesi, organik rejimle, zaman imgesi ise krista' sjimle ortaya koyar. Hareket imgesinde, düşünce hareketleri uzaydaki fizik; hareketler gibi göreli dönüşümlerle tanımlanırlar. Bu imgede zaman ve uzay arasındaki bağıntı bütünün orantılanabilirliğiyle anlam kazanır. 5 nan imgesi ise, zamanın paradoksal gücüyle, yani menteşelerinden çıkmış zar,nn doğurduğu orantılanamazlığıyla anlam kazanır. Her iki imge türü de hakik kavramını, soru konusu haline getirerek modern dünyanın hakikat üzerine yeniden işünmesini sağlarlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The cinema philosophy of Gilles Deleuze is a conceptual creation rather than a cinema theory. The concepts created within the history of the cinema build the skeleton of this creation, that is, the cinematographic images. For Deleuze, the main of the cinema is that it is a new form of expression for presenting the thought of the modern world, and thereof the activity of creating concepts gain new dimensions. Cinema, with its practice of creating concepts, provides concrete patterns for thought. As Spinoza states it, the most fundamental duty of philosophy is“presenting the knowledge of our power of thought.”So, philosophy cannot attain the completeness of“thinking”without examining cinema, which is a new unfold of our power of thought. Deleuze was the first philosopher who had examined the cinema with the purpose of reconstructing all of the human intellectual creations in conceptual way. The basic conception of Deleuze's cinema philosophy is“cinematographic image”Cinematographic image presents a cartography and draws it from the unknown and unattainable aspects of thought, rather than from the known forms of it (for example, deductive or inductive) Cinematographic image consists of two basic dimensions: The movement image and the time image. The movement image and the time image as cartographies sketch peculiar concepts which relate movement and time to thought. Movement image and the time image, which are the images of thought, also come out of the plane of immanent like conceptions do. However, they take on a rather mission than concepts. Movement image displays the image of thought with the organic regime whereas time image displays it within the crystal regime. In movement image, the movements of thoughts are defined according to relative transformations like the physical movements in space. In this image, the relation between time and space has a sense with its compatibility of the whole. And the time image has a sense with the paradoxical power of time, that is with the incompatibility which the time that has come off the hinges causes. Both of the twotypes of images make the modern world think on reality again making the concept of truth a matter of question.