Kısa mesaj gönderimi ve grup eğitiminin gebelerin gebelikte sağlık uygulamalarına etkisi
Effect of text messages intervention on pregnancy healthcare practices in pregnancy: A three group non-randomized controlled trial
- Tez No: 639054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASİBE KADIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Public Health, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kısa mesaj gönderimi ve grup eğitiminin gebelerin sağlık uygulamalarına etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada üç gruplu, randomize olmayan kontrollü çalışma deseni kullanıldı. Çalışma, Kasım-Haziran 2018 tarihleri arasında, İstanbul'un dört farklı bölgesindeki Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran gebe kadınlarla gerçekleştirildi. Çalışmanın örneklem sayısı Power and Sample Size Calculation Programı (PS) ile belirlendi. Gebelerin gebelikte sağlık uygulamalarını değerlendirmek için Gebelikte Sağlık Uygulamaları Ölçeği kullanıldı. Çalışmaya kısa mesaj grubu (n=50), eğitim grubu (n=50), kontrol grubu (n=50) olmak üzere 150 gebe dahil edildi. Kısa mesaj grubuna 6 aylık sürede, haftada 4 kısa mesaj olacak şekilde toplam 110 kısa mesaj gönderildi. Eğitim grubundaki gebeler için üç eğitim oturumu yapıldı. Kontrol grubuna ise herhangi bir uygulama yapılmadı. Verilerin toplanmasında Sosyo-Demografik Form ve Gebelikte Sağlık Uygulamaları Ölçeği kullanıldı. Çalışma verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde), Kendall W uyum analizi, karşılaştırmalı istatistikler (ki kare testi, bağımsız gruplarda t testi, bağımlı gruplarda t testi, tekrarlı ölçümlerde tek yönlü ve iki yönlü varyans analizi), ileri analizlerde Bonferroni düzeltmesi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study investigate the effect of text messaging and group training on health behaviors of pregnant women. Material and Method: A three group non-randomized controlled design was used in this study. The study was conducted with pregnant women who applied to four Family Health Centers in different regions of Istanbul between November and June 2018. The number of pregnant women to be included in the study was determined by the Power Sample Size Calculation Program. Socio-Demographic Form and Health Practices in Pregnancy Scale were used to collect data. In total 150 pregnant women were included in the study, text message group (TMG) (n=50), education group (EG) (n=50), control group (CG) (n=50). Text message group was receiving 110 messages, 4 text messages per week, 6 months. Three-week group sessions were held for pregnant women in the education group. The control group received routine prenatal care in the family health center and no practice was performed. Descriptive statistics (number, percent), Kendall W analysis, comparative statistics (chi square test, paired sample t test, independent sample t test, one-way ANOVA and two-way ANOVA analysis) was used for data analysis. Bonferroni correction were used in post hoc analysis.