The History and belief geography of Çorum in the 20. century
20. yüzyıl Çorum tarihi ve inanç coğrafyası
- Tez No: 63912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. BEŞİR AŞAN, YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN HURÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
VIII ÖZET Dinler Tarihi Yüksek Lisans tez konusu olarak“XX. Yüzyıl Çorum İli Tarihi ve İnanç Coğrafyası”adı altında yapılan bu araştırma, iki bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde Cumhuriyet Dönemi'ne kadar İl'in ve bağlı ilçelerin tarihi ele alınarak incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde de İl'in XX. yüzyıla kadarki nüfus seyri ile beraber günümüz inanç coğrafyası çıkarılmıştır. Bu bölümdeki çalışmalar, bi r alan çalışması şeklinde yürütülmüştür. İl genelinde nüfusun dinlere ve mezheplere göre durumları araştırılıp, müslüman nüfusun da mezhep durumları ve nüfus potansiyelleri belirtilmiştir. Ayrıca il genelindeki tarikatlar, cemaatler, ziyaret ve adak yerleri hakkında da bilgi verilmiştir. Yaptığımız çalışmaya göre ildeki gayr-i müslimlerin Cumhuriyet Dönemi'ne kadar varlıklarını devam ettirdiklerini görmekteyiz. Ancak ilde yaşayan gayr-i müslim nüfusun büyük bir kısmı nüfus mübadelesi esnasında göç etmişlerdir. Şu anda il nüfusunun tamamı müslümandır. Müslüman nüfusun % 19,3'ünü alevi müslümanlar, % 80,7'sini sünni müslümanlar oluşturmaktadır. Müslüman nüfusun ekserisi Nakşi, Kadiri ve Rufai gibi tarikatlara mensup olup halen faaliyetlerini sürdürmektedirler. Bunun yanısıra il genelinde Süleymancı ve Nurcu adı verilen cemaatler görülmekte ve faaliyetlerini aktif bir şekilde yürütmektedirler. Mehmet ÇOG Elazığ - 1997
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study, which was done on the history and belief geography of Çorum in the 20'eth century as a master Thesis in the field of History of Religions, Consits of two parts. In the first part of the study, it was seached the history of the city and its town until the foundation of Turkish Repuplich. In the second part, the trend for the increase of population until 20»eth century and the belief geography of the city in these ays were searched. The survey was done as afiel study. It was estimated the structure of the population according to the religion and mezhebs. Besides, the tariqats, religous communities (Cemaat-s) and the places where religious persons are buried we investigated throughout the city. According to our study we see that the non-muslim population of the foundation of the Republic. On the other hand it was estimated that the non- muslim persons migrated by means of exchanging the population. The whole people in Çorum are Muslims. The 19,3 percent of the population consists of Alev wis nd the 80,7 percent consists of Sunnis. It was also estimated the existence of the persons who evote themselves to the Nakşi, Kadiri, and Rufai tariqats which have still been their existence until these times. It was seen that the religios groups, which are known as Süleymancı or Nurcu by the people, have been much activity throughout the city. Mehmet COG Elazığ- 1997