Üçüncü basamak bir hastanenin aile hekimliği polikliniğine başvuran hastaların kırsal ve kentsel bölgede yaşamalarına göre geleneksel ve tamamlayıcı tıp konusundaki bilgi ve tutumları
Knowledge and attitudes of patients applying to the family medicine outpatient clinic of A tertiary hospital according to their living in rural and urban regions regarding traditional and complementary medicine
  1. Tez No: 674248
  2. Yazar: HÜLYA YILMAZ BAŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Giriş ve Amaç: İnsanlık tarihi boyunca değişmeyen öncelikli amaçlardan biri sağlıklı olmaktır. Toplumların, modern tıptaki gelişmelerden önce, sağlık için uyguladıkları yöntemleri içinde yaşadıkları coğrafyaya, kültürlerine veya inançlarına göre şekillendirdikleri görülür. Dünyada ve ülkemizde, konvansiyonel tıp dışı yöntemlere olan talep artmıştır. Bu çalışmada, Çorum ilinde kentsel ve kırsal bölgede yaşayan halkın, yaygınlığı giderek artan geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemleri ile ilgili bilgi ve tutumlarını araştırmak, bunu etkileyen faktörleri ortaya koyabilmek ve buradan elde edilen verilerle halk sağlığına ve literatüre katkı sağlayabilmektir. Gereç ve Yöntem: T.C. Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi aile hekimliği polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası bireylerin kentsel ve kırsal yaşam bölgelerine göre gruplandırılarak 10 Mart – 31 Mart 2021 tarihleri arasında katılımı ile kesitsel-tanımlayıcı bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara yüz yüze anket yöntemi ile çalışma ekibi tarafından oluşturulmuş geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) konusundaki bilgi ve tutumları sorgulayan anket uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamıza toplam 385 kişi katıldı. Katılımcılardan 277 (%71,9) kişi kentsel bölgede yaşayan katılımcılardan, 108 (%28,1) kişi kırsal bölgelerde yaşayan katılımcılardan oluşmaktaydı. Kentsel bölgede yaşayan katılımcıların yaş ortalaması 40,59±11,95 yıl, kırsal bölgede yaşayan katılımcıların yaş ortalamaları 41,01±14,61 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: One of the primary goals that have not changed throughout human history is to be healthy. It is seen that societies shaped their methods for health according to their geography, culture or beliefs before the developments in modern medicine. Demand for conventional non-medical methods has increased in the world and in our country. In this study, the aim of this study is to investigate the knowledge and attitudes of the people living in urban and rural areas in the city of Çorum about traditional and complementary medicine methods, which are increasingly common, to reveal the factors that affect this and to contribute to public health and literature with the data obtained from this. Material and Method: It was carried out as a cross-sectional-descriptive study with the participation of individuals aged 18-65 who applied to the family medicine outpatient clinic of Republic of Turkey Ministry of Health, Erol Olçok Hitit University Training and Research Hospital between March 10 and March 31, 2021 by grouping them according to urban and rural living areas. Participants were administered a face-to-face questionnaire created by the study team, questioning their knowledge and attitudes on traditional and complementary medicine (GETAT). Results: A total of 385 people participated in our study. Of the participants, 277 (71.9%) people were living in urban areas and 108 (28.1%) participants were living in rural areas. The mean age of the participants living in urban areas was 40.59 ± 11.95 years, and the average age of the participants living in rural areas was 41.01 ± 14.61 years.