Bireylerin hayvanlarına ve ebeveynlerine bağlanma düzeylerine göre bilişsel üçlü algısı
The perception of cognitive triad according to attachment styles with pets and parents
- Tez No: 639132
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada; evcil hayvanlara ve anne-babaya bağlanma örüntülerinin olumsuz bilişsel üçlü olarak adlandırılan temel bilişsel algılar üzerinde yordayıcı olup olmadığına araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmanın amaçları arasında; bazı demografik ve beslenen hayvan koşulları ile ilişkili değişkenlerin bilişsel üçlü algılarına etkisinin olup olmadığının araştırılması da bulunmaktadır. Çalışmaya %67,9'si kadın, %32,1'si erkek olmak üzere toplam 368 katılımcı alınmıştır. Katılımcılara Lexington Evcil Hayvanlara Bağlanma Ölçeği, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği ve Bilişsel Üçlü Envanteri ile demografik değişkenleri araştırmak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilge Formu uygulanmıştır. Bilişsel üçlü algısı ile anne-babaya ve evcil hayvana bağlanma örüntüleri arasındaki ilişkiyi incelemek için tüm değişkenlerle grup karşılaştırmalarına bakılmıştır. Bunun için katılımcıların LEHBÖ ve ÜBBSÖ güvenli bağlanma alt boyutu ortalama puanları kümülatif yüzdeliklerine göre küçükten büyüğe 3 benzer yüzdelikte gruba ayrılarak düşük ve yüksek kesme noktaları belirlenmiştir. Belirlenen dahil etme kriterlerine göre ortak etki grupları oluşturulmuştur. Bulgular bilişsel üçlü algısı üzerinde anne-babaya bağlanma örüntüsünün çok güçlü bir değişken olduğunu; insan ilişkilerinde göremediği değer ve sevgiyi hayvanlarda bulan insanlarda kendilerini, dünyayı ve geleceği daha tehlikeli algılama eğiliminin olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgular, konu ile ilgili kuramsal yaklaşımlar, yerli ve yabancı literatürdeki çalışmalar temelinde ve kendi içinde tartışılmıştır. Son olarak alanla ilgili sonraki çalışmalara kaynak ve bulgu oluşturması adına önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess whether patterns of attachment to pets and parents were predictive of basic cognitive perceptions which is called negative cognitive triad. Additionally, it also aims to investigate whether some demographic and animal-based variables affect negative cognitive triad. The study sample included 368 (female 67.9% and male 32.1%) adult who have pet. The Cognitive Triad Inventory, Lexington Pets Attachment Scale, Three Dimensional Attachment Styles Scale, and a questionnaire including questions to measure demographic variables were administered to the participants. In order to analyze the relationship between cognitive triad and attachment patters to parents and pets, comparisons of the independent group samples for all variables were examined. For this purpose, cut-off points were determined by dividing the mean score of the LPAS and the secure attachment subscale of TDASS according to their cumulative percentages. Groups were decided according to the determined inclusion criteria to the level of the attachment style for each participants. The findings reveal that the attachment styles to the parents has a crucial effect on basic cognition scores which is called cognitive triad. The tendency to negatively perceive view of self, others/world, and the future (cognitive triad) is more likely to one who has strong emotional bound with their pets, and weak emotional bound with others. Additionally, it is also found that the pattern of attachment to parents is more determinant than the pattern of attachment to pets in terms of cognitive triad. The findings of the study were discussed within the context of related theorems, research, and literature.