Sağlıklı bireylerde kreatinin ölçümünün referans değişim değeri (RCV) ve biyolojik varyasyonunun hesaplanması
Estimation of reference change value (RCV) and biological variation of creatinine measurement in healthy individuals
  1. Tez No: 639198
  2. Yazar: HİLAL MERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN BERÇİK İNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: 18-45 yaşları arasındaki sağlıklı kadın ve erkek bireylerde biyolojik varyasyon ve referans değişim değerinin nasıl hesaplanacağını kreatinin üzerinden basamak basamak göstermek. Kreatinin ölçümünü hem Jaffe yöntemi hem enzimatik yöntem ile yaparak iki metodu karşılaştırmak. Materyal ve Metot: Laboratuvarımızda, 10 kadın ve 10 erkek toplam 20 sağlıklı bireyden birbirini takip eden 4 hafta boyunca kan alındı. Numuneler analizden önce -80 °C'de saklandı ve tek seferde çözülerek Beckman Coulter AU2700 biyokimya cihazında tek bir çalışma içinde çift tekrarlı olarak analiz edildi. Veriler CV-ANOVA ile analiz edilerek güven aralıkları ile analitik (CVA), birey içi (CVI) ve bireyler arası (CVG) varyasyonlar hesaplandı. Formülle referans değişim değeri (RCV) hesaplandı. Bulgular: Jaffe yöntemi ile ölçülen kreatinin için %95 güven aralığında hesaplanan ortalama CVA: %2,51, CVI: %4,51, CVG: %14,17, enzimatik yöntem ile ölçülen kreatinin için %95 güven aralığında hesaplanan ortalama CVA: %2,43, CVI: %4,21, CVG: %13,69 saptandı. Bireysellik indeksi Jaffe yöntemi için 0,32 enzimatik yöntem için 0,31 saptandı. Jaffe yöntemi için %95 güven aralığında çift taraflı hesaplanan ortalama RCV: 14,26 ve enzimatik yöntem için RCV: 13,43 saptandı. Sonuç: Kreatininin bireysellik indeksinin 0,6'dan küçük olması topluma dayalı referans aralıkların kullanımının sınırlı olduğunu gösterir ve referans değişim değeri ile analiz sonuçlarının yorumlanması daha objektif bir yaklaşımdır. Bu nedenle biyolojik varyasyon verilerinin doğru hesaplanması ve klinik farkındalığın arttırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: To show step by step how to calculate biological variation and reference change value in healthy women and men aged between 18-45 through creatinine. Comparing two methods by measuring creatinine both through Jaffe method and enzymatic method. Materials and Method: Blood was taken from a total of 20 healthy individuals, 10 female and 10 male, for 4 consecutive weeks in our laboratory. Samples were stored at -80 ° C before analysis and dissolved in one run and analyzed in duplicate in a single study on the Beckman Coulter AU2700 biochemistry device. The data was analyzed by using CV-ANOVA, and analytical (CVA), intra-individual (CVI) and inter-individual (CVG) variations were calculated with confidence intervals. The reference change value (RCV) was calculated with the formula. Result: Average CVA calculated at 95% confidence interval for creatinine measured by Jaffe method is 2,51% and it is 4,51% for CVI and 14,17% for CVG. Average CVA calculated at 95% confidence interval for creatinine measured by enzymatic method is 2,43% and it is 4,21% for CVI and 13,69% for CVG. The individuality index was found to be 0,32 for the Jaffe method and 0,31 for the enzymatic method. The average RCV calculated bilaterally in the 95% confidence interval for the Jaffe method was found to be 14,26 and 13,43 for the enzymatic method. Conclusion: The fact that the individuality index of creatinine is less than 0,6 indicates that the use of community-based reference values is limited, and interpretation of the reference change value and analysis results is a more objective approach. Therefore, the biological variation data must be calculated correctly and clinical awareness must be increased.