Rigorous analysis of efficiency techniques of software algorithms
Yazılım algoritmalarının verimlilik tekniklerinin titiz analizi
- Tez No: 639248
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÜLEYMAN ÜNLÜTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Programlama da verimlilik, genellikle programlamanın ayrılmaz bir parçası olarak görülmek yerine ihtiyaç üzerine yapılan bir kavram olarak görülmektedir. Halbuki, yazılım kalite ölçütlerinin bir parçası olması nedeniyle, programcı aynı zamanda gerekli ihtiyaçları karşılayacak bir program yazmakla da yükümlüdür. Bir problem için var olan en az zaman ya da alan karmaşıklığını bulabilecek bir teknik var olmaması nedeniyle, programcının, bilgisini var olan teknikler ile arttırması gerekmektedir. Verimliliğin anlamı yıllar içerisinde değişiklik gösterdiği için, bahsi geçen teknikler güncel ihtiyaçlara uygulanabilmek adına yeniden değerlendirilmelidir. Bu tezde, bahsi geçen tekniklerin gruplandırılması ve ek olarak genişletilmesi ele alınmaktadır. Çözümlerin farklı sürümlerinin çalışma süreleri arasındaki karşılaştırmalar, verimliliğin hafife alınacak bir konu olmadığını, aksine, olduğundan daha fazla dikkat gerektirdiğini ifade etmektedir
Özet (Çeviri)
Efficiency, in programming, generally treated as a concept of“on-demand”rather than an integral part of the programming. However, as it is a part of the software quality measurements, the programmer also responsible to write a program that will meet the requirements. Since there is no known technique to find the least time or space complexity for the problem on the hand, augmenting the programmer's knowledge with the known techniques is essential. As the meaning of efficiency changes throughout the time, these mentioned techniques must be reevaluated to adapt to current necessities. This thesis address, the categorization of the mentioned techniques as well as the expansion of them. The runtime comparison between the different versions of the solutions states that efficiency is not a lesser subject to deal with, instead, it requires more attention than it gets.