Software defect prediction with a personalization focus and challenges during deployment
Kişiselleştirme odaklı yazılım hata tahmini ve entegrasyon zorlukları
  1. Tez No: 723330
  2. Yazar: BEYZA EKEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE TOSUN KÜHN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Yazılım sistemlerinin hayatımızın hemen her alanındaki yeri giderek artarken, hızlı gelişen doğaları gereği tipik bir sistemin büyüklüğü ve karmaşıklığı da zaman içerisinde hızla artabilmektedir. Dolayısı ile organizasyonlar tarafından uygulanan yazılım kalite güvencesi (YKG) aktivitelerinin karmaşıklığı da artmaktadır. Organizasyonların en önemli hedeflerinden biri kullanıcılara hatasız ve kaliteli bir yazılım sunabilmektir. Bu kapsamda en çok bütçe ve zaman ayırdığı aktivitelerden biri yazılımdaki hataların giderilmesidir. İçinde bulunduğumuz yapay zeka (YZ) çağında yazılım mühendisliği alanındaki araştırmacılar yazılım hatalarının tespitini otomatize eden, akıllı öneri sistemleri modellemeye odaklanmıştır. Bir yazılım hata tahmini (YHT) modeli tipik olarak, yazılım depolarından projeye dair geçmiş kodlama ve hata aktivitelerinin örüntülerini makine öğrenmesi (MÖ) yöntemleri ile öğrenir ve ekibin yeni geliştirdiği yazılım modüllerinin (örn., yazılım sınıfı, kod çevrimi) yazılım sisteminde bir hataya sebebiyet verme durumuna dair bir tahminde bulunur. Bu modeller yazılım geliştirme ortamının geliştirme, test ve kod inceleme gibi aşamalarına entegre edilerek ekibin riskli yazılım modüllerini daha kolay tespit edebilmesi ve karar verme mekanizmasını desteklemek için kullanılır. Örneğin kod inceleme için kısıtlı süresi olan bir ekip öncelik stratejisini YHT modelinin tahminlerine göre belirleyebilir. Araştırmacılar yaklaşık 20 senedir farklı açılardan yaklaşarak YHT modellerinin daha iyi tahmin performansına ulaşması için çeşitli yöntemler önermektedirler. Bu yöntemlerin çoğu probleme algoritmik (örn., MÖ algoritmalarının sonuçlarını birleştirmek, hiper-parametre kestirimi uygulamak) yada veri açısından yaklaşmaktadır (örn., yeni ölçütler önermek). Yazılım süreçlerinin ayrılmaz bir parçası olan kişi faktörünü modelleyen çalışmalar ise nispeten daha az sayıdadır. Kişi faktörünü ele alan çalışmalar ise ikiye ayrılmaktadır. Çoğunlukta olan ilk tip çalışmalar ekipteki yazılım geliştiricilerine dair bazı ölçütler elde ederek model eğitimi sırasında kullanmıştır. Bu ölçütlerin arasında bir yazılım modülüne katkıda bulunan geliştirici sayısı, bir geliştiricinin odağı (aynı anda değişiklik yaptığı modül sayısı), geliştiricinin tümleşik geliştirme ortamı ile olan etkileşimi (ne kadar süre bir modülde gezindiği) ve yazılım ekibinin birbirleri ile olan sosyo-teknik etkileşimleri bulunmaktadır. İkinci grup çalışmalar ise sayıca çok az olmakla birlikte (sadece iki) kişiselleştirilmiş YHT modellerine odaklanmıştır. Kişiselleştirilmiş YHT modelleri kişi faktörünü model eğitimine dahil etmek yerine, ekipteki her bir geliştirici için ayrı ve kişisel bir model kurmayı kapsamaktadır. Bunların yanı sıra, literatürdeki çalışmaların çoğu son yıllara kadar yüksek tahmin performanslı YTH modelleri kurmaya odaklanmıştır. Fakat bir tahmin modelinin başarılı ve efektif olabilmesi için tahmin modellerin hata tahmin doğruluklarının yanı sıra gerçek hayata uygulanabilirlikleri, tahmin performanslarının sürdürülebilirliği, tahminlerin kullanıcı perspektifinden yararlı ve güvenilir olması da önemlidir. YHT modellerinin pratik uygulanabilirliğine ve gerçek hayat senaryolarına odaklanan çalışmaların sayısı azdır ve üretilen YHT çözümlerinin gerçek hayat senaryolarındaki değerini değerlendirebilmek için bu çalışmalara ihtiyaç vardır. Biz bu tezde iki ana amaca odaklandık: 1) kişi faktörünün YHT modellerinin tahmin başarısına olan etkisi, ve 2) endüstriyel bir yazılım projesi için bir YHT çözümü geliştirmek ve gerçek geliştirmek ortamına entegre etmek. Tezin ilk analizinde, topluluk kokularının hata tahminine olan etkisini inceledik. %Bu araştırma bölümü, literatürde topluluk kokularının hata tahminine olan etkisini inceleyen ilk çalışmadır. ''Topluluk kokusu'' ekibin doğru iş birliği ve iletişim pratiklerini uygulamayı ertelediği durumlara ithafen ortaya atılmış bir kavramdır. Örneğin iki kişinin aynı yazılım modülünde çalışması fakat aralarında direk bir iletişim bağlantısı olmaması durumu bir topluluk kokusu olarak ele alınmaktadır. Çünkü bu durum işin çift yapılmasına ve kod tekrarı denilen istenmeyen bir duruma sebebiyet verebilmektedir. Ekipteki böyle kusurlu iletişim ve etkileşim pratiklerinin ekstra masrafa ve gecikmeye yol açabildiği gözlemlenmiştir. Ayrıca önceki çalışmalar topluluk kokularının, ''kod kokusu'' terimi ile tarif edilen kusurlu kodlama pratikleri ile aynı yazılım modüllerinde oluştuklarını göstermiştir. Dahası kod kokusu içeren yazılım sınıflarının hata içermeye daha meyilli olduğu gösterilmiştir. Bu duruma ve sosyo-teknik faktörleri YHT modellerine entegre ederek başarılı tahmin performanslarına ulaşan diğer çalışmalardan motivasyonumuzu alarak biz de topluluk kokularının YHT modellerine eğitimine dahil ederek hatalı yazılım sınıflarının tahminine olan etkisini deneysel olarak inceledik. Deneysel çalışmamızda topluluk kokularının hata tahminine olan katkısı kod kokusu ölçütlerinin katkısı ile karşılaştırılmıştır. Çalışmada temel model olarak ise son teknoloji ölçütleri (statik kod ölçütleri, nesneye yönelimli ölçütler, bir dosyada çalışan geliştirici sayısı ve geliştiricinin odağı) kullanan YHT modelleri baz alınmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki eğri altında kalan alan kriterine göre topluluk kokuları temel modellerin hata tahminini başarısını %3, kod kokusu yoğunluğu ölçütü ise %17 artırmaktadır. Sonuç olarak bu analizde topluluk kokularını YHT model eğitimine dahil etmenin tahmin başarısını artırdığı fakat kod kokusu yoğunluğu ölçütü kadar tahmine katkısının olmadığı gözlemlenmiştir. Ayrıca veri toplama aşamasındaki deneyimlerimiz topluluk kokularını ölçmenin diğer metrikleri ölçmeye göre daha çok efor ve kaynak gerektirdiğini gösterdi. Mevcuttaki kullanılabilir araçlar iletişim örüntülerini sadece mail arşivlerinin analizi ile çıkarabilmektedir. Fakat her proje için takımın mail arşivlerine erişim olmayabilmektedir. Hatta organizasyonel iletişim mail haricinde bir araç ile yapılabilmekte ve organizasyonun iletişim örüntülerini yakalamak mümkün olmayabilmektedir. Bu durum bizi topluluk kokularını model eğitimine dahil etmek yerine sadece koddan ölçülen kod geliştirme becerileri bilgilerini kullanarak kişisel modeller oluşturmaya yönlendirmiştir. Tezin ikinci analizinde kişiselleştirilmiş YHT modellerinin hata tahmini performansına olan katkısını geniş kapsamlı olarak inceledik. Bu analizimizin arkasındaki motivasyonlardan biri kişi odaklı öneri yaklaşımlarının, arama motorları, sosyal medya siteleri, ve e-ticaret sistemleri gibi bir çok sistemde başarılı olması. Bir diğer motivasyonumuz ise ekipteki geliştiriciler kendilerine özgü geliştirme stillerine ve deneyimlere sahip olabilmesi ve bu durumun farklı geliştiricilerin geliştirdiği yazılım parçalarının farklı hata örüntülerine sahip olmasına sebep olabilmesidir. Kişilerin farklı hata örüntülerine sahip olmasına dayanarak, daha başarılı tahmin skorları sağlayabilmek adına, kişiselleştirilmiş YHT modelleri ortaya atılmıştır. Fakat önceki çalışmalar bir çok açıdan sınırlı kalmıştır. Örneğin veri setlerinin küçük olması, alandaki son model ölçütlerin çalışmaya dahil edilmemiş olması gibi sebeplerden ötürü bulgularının geçerliliği kısıtlıdır. Biz bu tezde ise çok daha zengin bir deneysel ortam kurarak kişisel modelleri geleneksel modeller ile karşılaştırmalı olarak etraflıca inceledik. Geleneksel yaklaşım, tüm ekibin geçmiş geliştirme aktiviteleri üzerinden eğitilmiş ve ekipteki herkes tarafından kullanılabilen tek bir YHT modeli geliştirmeyi kapsamaktadır. Kişiselleştirilmiş yaklaşım ise, ekipteki her bir geliştiriciye bireysel bir YHT modeli kurulmasını ve modellerin sadece ilgili kişinin geçmiş aktivitesi ile eğitilmesini kapsamaktadır. Tezin bu bölümünde geliştirilen YHT modelleri yazılım değişikliği seviyesinde çalışmaktadır. Değişiklik seviyesindeki YHT sistemlerinde, yazılımda bir geliştirme yapılarak kod deposuna çevrim (commit) olarak gönderildiğinde tahmin modeli devreye girer ve ilgili geliştiriciye yaptığı çevrimin yazılım sistemine hata enjekte ediyor olma ihtimaline dair geri bildirim verir. Bu tip YHT modellerinin avantajları ise yapılan değişiklik hafızada taze iken geliştiriciye anında geri bildirim vermesidir. Modellerin eğitimi sırasında yazılım depolarından toplanmış geçmişe dönük yazılım çevrimleri (commit) ve bu çevrimlerin yazılıma hata enjekte edip etmediği bilgisi kullanılmıştır. Ayrıca, toplanan çevrimlerden yazılım geliştirme sürecini tarihsel (örn., daha önce bir kaynak kod dosyasının kaç kere değiştiği), boyutsal (örn., kaynak kod dosyasında değiştirilen kod satır sayısı), dağılımsal (örn., ilgili çevrimin kaç dosyayı değiştirdiği) ve geliştirici tecrübesi (örn., önceki çevrimlerin sayısı) açısından yansıtan 13 adet ölçüt eğitimde kullanılmıştır. YHT modelleri bu alanda son teknoloji olan Naive Bayes (NB) ve Random Forest (RF) algoritmaları ve 10-katlı çapraz-doğrulama tekniği kullanarak eğitilmiştir. Eğitilen modellerin performans değerleri literatürde iyi bilinen yedi farklı kriter ile ölçülmüştür: hata yakalama olasılığı, yanlış alarm olasılığı, kesinlik, F1-skoru, eğri altında kalan alan, Matthews korelasyon katsayısı ve Brier Skoru. Altı adet açık kaynak kodlu projenin toplam 222 geliştiricisi üzerinde yapılan analiz gösterdi kişiselleştirilmiş modellerin hata yakalama olasılığı, geleneksel modellerinki ile karşılaştırılınca geliştiricilerin çoğunluğu (222 kişiden 184'ü) için %23'e kadar artırmaktadır. Aynı zamanda, geleneksel yerine kişisel yaklaşım tercih etmek 174 geliştirici için yanlış alarm olasılığını %12'ye kadar artırmıştır. Önceki çalışmalardan farklı olarak bu çalışma, bir geliştirici için kişisel modelin geleneksel modelden daha başarılı olmasına yada tam tersine vesile olan geliştirme karakteristiklerini incelemiştir. Sonuçlara göre, daha önce çok fazla geliştiricinin üzerinde çalıştığı yazılım modüllerinde katkıda bulunan geliştiricilerin hatalarını kişisel model daha iyi tahmin etmekte iken, projedeki tecrübesi fazla olan geliştiricilere geleneksek model daha doğru tahminler üretmiştir. Bununla birlikte, hata tahmininde önemli olan ölçütlerin kişiden kişiye ne ölçüde değiştiği incelenmiştir. Sonuçlara göre, farklı kişiler için eğitilmiş kişisel modeller tecrübe, dağılım, ve tarihsel ölçütlerden farklı oranlarda yararlanmaktadırlar. Fakat yine de büyük çoğunluğu için en önemli ölçüt bir çevrimdeki eklenen satır sayısıdır. Tezin üçüncü analizinde ise kişiselleştirilmiş YHT yaklaşımını bir akademi-sanayi iş birliği projesinde birlikte çalıştığımız sanayi partnerimizin seçilmiş bir yazılım projesi kapsamında değerlendirdik. Bu seçilmiş projeden elde edebildiğimiz altı geliştirici verisi üzerinde kurulan kişisel ve geleneksel modellerin karşılaştırılması gösterdi ki, geleneksel modeller hata yakalama olasılığı açısından daha başarılılar (%29 daha yüksek). Fakat aynı zamanda kişisel modellere göre daha çok yanlış alarm üretmektedirler (%40 daha yüksek). Yüksek yanlış alarm değerleri geliştiricileri gereksiz yere uyararak daha fazla kod inceleme eforuna sebep olabilmektedirler. Endüstriyel projeye ait veri kümesinin küçük ve tipik olarak gürültü içermesi sebebiyle çeşitli istatistiksel yaklaşımlar aracılığı ile mevcuttaki veri kaynaklarından daha çok bilgi ölçmenin YHT modellerine katkısı olup olmayacağı incelenmiştir. Matris ayrıştırma ile elde edilen gizli ölçütlerin eğitime dahil edilmesi ve logaritmik filtrelemenin ölçütler üzerinde kullanılması geleneksel modellerin yanlış alarm değerlerini %32 değerinde düşürmüştür. Bunlara ek olarak kod çevrim açıklamalarından elde edilen semantik bilgilerin de eğitime eklenmesi kişisel modellerin hata yakalama olasılığını %25 artırmıştır. Aynı zamanda ölçütlerin kişisel ve geleneksel modellerin hata tahminine olan katkıları incelenmiş ve iki yaklaşım için de benzer katkılara sahip oldukları gözlemlenmiştir. En çok yazılım süreci ölçütleri katkıda bulunurken, gizli ölçütler ikincil öneme sahiptir. Semantik ölçütlerin ise hata tahminine diğerleri kadar katkıda bulunmadığı gözlemlenmiştir. Analizler göstermiştir ki kişisel modeller geleneksellere üstün gelebilmekte iken, pratikte hangi yaklaşımın tercih edileceği, geliştiricinin yazılım geliştirme karakteristiği, performans ölçme kriterleri birçok faktöre bağlıdır. Hatta geliştiricinin ekibe yeni katılması ve/veya kendisine bir tahmin modeli kurulabilecek kadar geliştirme geçmişine sahip olmaması da literatürde soğuk başlangıç problemi olarak bilinen, tercihi zorunlu olarak geleneksel modele yönlendirecek bir durumdur. %Endüstriyel partnerimizin projesi özelinde ise ekipteki geliştirici deviri yüksek olduğu için kişiselleştirilmiş modeller kurulabilse bile pratikte kullanılamamışlardır. Analize dahil edilip kendilerine kişisel model oluşturulan geliştiriciler güncel ekipte bulunmamakta, aynı zamanda güncel ekip için de soğuk başlangıç problemi oluşmaktadır. Bu durum bize modellerin araştırma ortamındaki ulaştığı başarı değerleri kadar uygulanabilirliğinin de önemli olduğunu göstermiştir. Tezin dördüncü ve son analizinde ise endüstriyel partnerimizin projesi için prototiplenen YHT çözümünün gerçek geliştirme ortamına entegre edilmesine odaklanmış ve buna dair tecrübelerimiz paylaşılmıştır. Akıllı modelleri gerçek hayata entegre etmenin bir araştırma ortamında model prototiplemeye kıyasla kendine has bambaşka zorlukları vardır. Bu yüzden çevrimiçi bir değerlendirme ortamı kurularak modelin tahmin performansının gerçek hayata uygun bir analizinin yapılması ve modelin kullanışlılığının değerlendirilmesi önem kazanmaktadır. Model prototipleme yapılan araştırma ortamında (çevrimdışı ortam) kullanılan önceden toplanılmış veri kümesinde hataya sebebiyet veren kod çevrim bilgileri halihazırda mevcuttur ve modelin eğitimi için direk erişilebilmektedir. Fakat gerçek geliştirme ortamında hayatta (çevrimiçi ortam) anda yapılan kod çevrimlerinin hataya sebebiyet verip vermediği bilgisi gecikmeli (seçilen proje bazında ortalama yedi ay) olarak elde edilmektedir ve veride gürültüye sebebiyet vermektedir. Bu gecikme kod değişikliği bazında dizayn edilen YHT modellerinde yazılım hata yaşam döngüsünden kaynaklanan tipik bir durumdur. Gerçek geliştirme ortamına entegre edilen YHT modelinin sürdürülebilir bir tahmin performansına sahip olması önemlidir. Bu sebeple yazılım projelerinin hızlı değişen ve gelişen yapısına ayak uydurarak son geliştirme aktiviteleri ile yeniden eğitilerek güncellenmek zorundadır. Ayrıca model eğitim/güncelleme sırasında eğitim kümesindeki gürültülü verinin (henüz tespit edilmemiş fakat hataya sebebiyet veren kod çevrimleri) tahmin performansına etkisinin minimize edilmesi gerekmektedir. Modelin eğitiminde kullanılan kod çevrimleri ile hataya meyilleri tahmin edilecek çevrimler arasında zamansal bir aralık bırakmak modelin gürültülü veriden öğrenmesine karşı alınan tipik bir yöntemdir. Biz bu çalışmada, modelin gerçek hayattaki performansını simüle etmek için bir çevrimiçi tahmin ortamı tasarladık. Öncelikle çevrimdışı tahmin ortamındaki (prototipleme ortamı) performans değerlendirmelerimizin çevrimiçi tahmin ortamındaki (gerçek hayattaki) performanslarını yakalayıp yakalayamayacağını araştırdık. Sonuçlar gösterdi ki, modelin çevrimiçi değerlendirme performansı projenin ilk senesinde düşükken sonrasında çevrimdışı performansı ile benzer değerlere ulaşıyorlar. Bu da çevrimdışı değerlendirme tekniğinin modelin gerçek hayattaki potansiyel performansını yansıtabildiğini göstermektedir. Daha sonra çevrimiçi tahmin dizaynımızı kullanarak entegre edilecek modelin güncellenirken kullandığı eğitim kümesi ile hataya meyilleri tahmin edilecek kod çevrimleri arasında bırakılan farklı uzunluktaki zaman aralıklarının ve farklı model güncelleme periyotlarının tahmin performansına etkisini araştırdık. Sonuçlarımıza göre, modelin eğitimi sırasında eğitim ve tahmin kod çevrimleri arasında bırakılan zaman aralığı modelin hata yakalama olasılığını %37'ye kadar etkilemektedir. Modelin güncelleme periyodunu ayarlamak ise hata yakalama olasılığını %18'e kadar etkilemektedir. Bu sonuçlara göre, sekiz aylık bir eğitim-tahmin kümesi zaman boşluğu kullanımı ile modelin üç günde bir güncellenmesi en başarılı ve istikrarlı performans değerlerini üreten durumdur ve modelin entegrasyon ayarları bu şekilde yapılmıştır. Ayrıca tahmin çıktılarının daha anlaşılır ve aksiyon alınabilir olması için bir kod çevriminin yazılıma hata enjekte etme olasılığına ek olarak ilgili kod çevriminden hesaplanan ölçütler de (örn., çevrimden etkilenen kod dosyası sayısı) kullanıcıya sunulmuştur. Bu tezdeki analizler göstermiştir ki kişiselleştirilmiş YHT modellerinin geleceği parlak olmakla birlikte, performanslarını etkileyen faktörler üzerinden daha çok analize ihtiyaç vardır. Ayrıca gelecek çalışmalar transfer edilebilir profiller oluşturmaya ve benzer özelliklerine göre segmentlenmiş geliştiricilere özel grup modelleri geliştirmeye odaklanabilir. Diğer taraftan YHT modellerinin pratiğe uygulanabilirliği ve tahmin sonuçlarının yorumlanabilirliği önemlidir. Bir yazılım projesine YHT modeli geliştirilirken çevrimiçi bir değerlendirme ortamının kurulmasını desteklemekteyiz. Ayrıca projenin yapısına, takımın geliştirme alışkanlıklarına ve tahmin modelinden beklentilerine dikkat edilmeli.
Özet (Çeviri)
Organizations apply software quality assurance techniques (SQA) to deliver high-quality products to their customers. Developing defect-free software holds a critical role in SQA activities. The increasing usage of software systems and also their rapidly evolving nature in terms of size and complexity raise the importance of effectiveness in defect detection activities. Software defect prediction (SDP) is a subfield of empirical software engineering that focuses on building automated and effective ways of detecting defects in software systems. Many SDP models have been proposed in two decades, and current state-of-the-art models mostly utilize artificial intelligence (AI) and machine learning (ML) techniques, and product, process, and people-related metrics which are collected from software repositories. So far now, the people aspect of the SDP has been studied less compared to the algorithm (i.e., ensembling or tuning machine learners) and data aspects (i.e., proposing new metrics). While the majority of people-focused studies incorporate developer or team related metrics into SDP models, recently personalized SDP models have been proposed. On the other hand, the majority of the SDP research so far now focuses on building SDP models that produce high rates of prediction performance values. Real case studies in industrial software projects and also the number of studies that research the applicability of SDP models in practice are relatively few. However, for an SPD solution to be successful and efficient, its applicability in real life is as important as its prediction accuracy. This thesis focus on two main goals: 1) assessing people factor in SDP to understand whether it helps to improve the prediction accuracy of SDP models, and 2) prototyping an SDP solution for an industrial setting and assessing its deployment performance. First, we made an empirical analysis to understand the effect of community smell patterns on the prediction of bug-prone software classes. The ''community smell'' t