Denetimli serbestlik tedbiri altında bulunan madde kullanım bozukluğu olan bireylere yönelik geliştirilen karar verme becerileri eğitim programının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of the decision making skills training program developed for individuals with substance use disorders under the probation system
- Tez No: 639301
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ YÜNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychiatry, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Günlük yaşantımızda pek çok durum karşısında kararlar verilmektedir. Karar verme süreçlerimizi etkileyen pek çok unsur vardır. Bunlardan birisi de madde kullanımıdır. Madde kullanım bozukluğu olan bireylerin panik ve dürtüsel hareket etmeksizin daha etkin ve dikkatli nasıl karar verebilecekleri konusunda farkındalık kazanmaları ve karar verme mekanizmaları üzerinde etkili olabilecek diğer faktörlere ilişkin bilgi sahibi olmaları amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Bağımlı bireylerin kazanılan bazı beceriler ile yaşamlarını daha kolay idam ettirmeleri hedeflenmektedir. Bu kapsamda Karşıyaka Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde madde kullanım bozukluğu olan 72 bireyle çalışma gerçekleştirilmiştir. 36 kişi deney grubuna 36 kişi ise kontrol grubuna random olarak atanmıştır. Deney grubundaki katılımcılara araştırmacı tarafından geliştirilen“karar verme becerileri eğitim programı”uygulanmıştır, kontrol grubu ise denetimli serbestlik tedbiri kapsamında seminerlere katılmıştır. Hem deney grubu, hem kontrol grubuna öntest-sontest kapsamında Global Değerlendirme Ölçeği, Melbourne Karar Verme Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği uygulanmıştır. Karar verme becerileri eğitim programının tamamlanmasından 3 ay sonra, müdahale programının etkisinin devam edip etmediğini değerlendirmek adına deney grubuna izlem yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar SPSS 18 paket programında frekans ve yüzde dağılımları, ki kare ve korelasyon analizleri, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann Whitney U Testi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları incelendiğinde işlevsellik düzeyleri açısından deney ve kontrol grubu arasında anlamlı bir farklılaşma olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our daily life, decisions are made against many situations. There are many factors that affect our decision making processes. One of these is substance use. This study was carried out in order to raise awareness about how individuals with substance use disorders can make decisions more effectively and carefully without acting panic and impulsive and to have information about other factors that may affect decision-making mechanisms. It is aimed for the addicted individuals to execute their lives more easily with some skills gained. In this context, 72 individuals with substance use disorders were conducted at the Karşıyaka Probation Office. 36 people were randomly assigned to the experimental group and 36 people to the control group.“Decision making skills training program”developed by the researcher was applied to the participants in the experimental group, while the control group attended the seminars within the scope of the probation measure. Global Assessment Scale, Melbourne Decision Making Scale, Barratt Impulsivity Scale and Stress Coping Scale were applied to both experimental and control groups within the scope of pretest-posttest. Three months after the completion of the decision-making skills training program, a follow-up was performed to the experimental group to assess whether the effect of the intervention program continues. The results obtained in the study were evaluated in SPSS 18 package program with frequency and percentage distributions, chi-square and correlation analysis, Wilcoxon Signed Ranks Test and Mann Whitney U Test. When the results of the research were examined, it was observed that there was no significant difference between experiment and control groups in terms of functionality levels.