Psödoeksfoliasyon ve kuru gözün ön ve arka segment bulgularına olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of pseudoexfoliation and DRY eye on the anterior and posterior segment findings
- Tez No: 639319
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULGANİ KAYMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ferişte ARAS KALAY, Psödoeksfoliasyon ve Kuru Gözün Ön ve Arka Segment Bulgularına Olan Etkisinin Değerlendirilmesi. Uzmanlık Tezi, Bolu, 2020 Psödoeksfoliasyon sendromu (PES); klinikte gözün ön ve arka segmentini tutan, lens ve iris ön yüzü ile ön kamara açısı (ÖKA), kornea endoteli ve vitreus ön yüzünde kepek benzeri materyalin görülmesi ile tanısı klinik olarak konabilen bir hastalıktır. Bu materyal non-pigmente siliyer epitel hücreleri, iris pigment epitel hücreleri, preekvatoryal lens epitel hücreleri, damar endoteli, trabeküler ağ ve düz kas hücrelerinde üretilir. Daha çok ileri yaş popülasyonda görülür ve ırklara göre farklılık gösterir. Psödoeksfoliasyon sendromu, göz içi basıncı (GİB) artışı ve glokom, zonüler dehisans, fakodonezis, lens subluksasyonu, katarakt cerrahisi sırasında kapsüler rüptür veya vitreus kaybı, kan-aköz bariyer disfonksiyonu, korneal endotel dekompansasyonu, iris kaynaklı hemoraji, postoperatif enflamasyon ve erken sekonder katarakt gibi komplikasyonlara yol açabilir. Preoküler gözyaşı film tabakası (GFT) oküler yüzeyi koruyan ve destekleyen, çözülebilir antimikrobiyal proteinler ve büyüme faktörleri içeren hidrate mukus jelidir. Kuru göz (KG) ise gözyaşı miktarındaki yetersizliğe veya gözyaşının aşırı buharlaşmasına bağlı olarak gelişen ve oküler rahatsızlık, kuruluk, kaşıntı, yanma, ağrı ve gözde yabancı cisim hissine neden olan GFT bozukluğudur. Bazı çalışmalarda psödoeksfoliasyon materyalinin (PEM), gözyaşı sekresyonunda azalmaya ve stabilitesinde bozulmaya yol açtığı rapor edilmiştir. Literatürde PES'in gözün ön segmentinde meydana getirdiği değişiklikler ve bu materyalin gözyaşı fonksiyonlarına olan etkisi ile ilgili çok sayıda çalışma bulunmasına karşın bu ilişkinin gözün ön ve arka segment parametrelerinde meydana getirdiği değişiklikleri ortaya koyan herhangi bir çalışma bildiğimiz kadarıyla bulunmamaktadır. Çalışmamızda kliniğimize rutin göz muayenesi için başvuran 80 bireyin 160 gözü PES ve KG yönünden değerlendirildi. Tüm hastalardan ayrıntılı anamnez alındı ve ayrıntılı göz muayeneleri (Görme keskinliği değerlendirmesi, Schirmer I testi, GİB ölçümü, biyomikroskobik ön ve arka segment muayenesi, optik biyometri, optik koherens tomografi (OKT) ve Pentacam-HR çekimi) yapıldı. Olgular PES (-) ve PES (+) olarak 2 temel gruba, KG (-) ve KG (+) olarak da 2 alt gruba ayrılarak incelendi. Olguların aksiyel uzunluk (AU), ÖKA ve koroid kalınlığı (KK) parametreleri ile PES varlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif korelasyon tespit edilirken (sırasıyla r= -0,176, -0,188 ve -0,332, p= 0,026, 0,017 ve
Özet (Çeviri)
Ferişte ARAS KALAY, Evaluation of the Effects of Pseudoexfoliation and Dry Eye on the Anterior and Posterior Segment Findings. Expertise Thesis, Bolu, 2020 Pseudoexfoliation syndrome (PES) is a clinically diagnosed disease involving the anterior and posterior segment of the eye and defined by dandruff-like materials accumulated on the anterior surface of the lens and iris, in the anterior chamber angle (ACA), on the anterior surface of corneal endothelium and vitreous. This material is produced in nonpigmented ciliary epithelial cells, iris pigment epithelial cells, pre-equatorial lens epithelial cells, vascular endothelium, trabecular mesh and smooth muscle cells. It is mostly observed in older aged population and varied with the races. Pseudoexfoliation syndrome can result in the complications such as the intraocular pressure (IOP) increase and glaucoma, zonular dehiscence, phacodonesis, lens subluxation, capsular rupture or vitreous loss during the cataract surgery, blood-aqueous barrier dysfunction, corneal endothelial decompensation, iris-derived hemorrhage, postoperative inflammation and early secondary cataract. Preocular tear film layer (TFL) is a hydrated mucus gel containing soluble antimicrobial proteins and growth factors that protect and support the ocular surface. Dry eye (DE) is a TFL disorder that develops by an insufficient amount of tear or excessive evaporation of the tear and causes an ocular discomfort, dryness, itching, burning, pain and foreign body sensation in the eye. In some studies, the pseudoexfoliation material (PEM) has been reported to lead to decreased secretion and disrupted stability of the tear. In the literature, although there are many studies on the changes that PES causes in the anterior segment of the eye and the effect of this material on tear functions, there is no study that reveals the changes that this relationship causes in the parameters of the anterior and posterior segments. In our study, 160 eyes of 80 individuals who applied to our clinic for routine eye examination were evaluated in terms of PES and DA. Detailed anamnesis was obtained from all patients and detailed eye examinations (Visual acuity assessment, Schirmer I test, IOP measurement, biomicroscopic examination of the anterior and posterior segments, optical biometry, optical coherence tomography (OCT) and Pentacam-HR imaging) were performed. The cases were divided into two subgroups as PES (-) and PES (+), and 2 subgroups as DE (-) and DE (+). A statistically significant negative correlation was found between the axial length (AL), ACA and choroidal thickness (CT) parameters and the presence of PES (r= -0,176, -0,188 and -0,332, p= 0,026, 0,017 and