An investigation of effect of gum arabic in healing of nervous tissue injury induced by diclofenac sodium in A rat model: A stereological study
Rat modelinde diklofenak sodyum ile oluşturulan sinir dokusu hasarında arap zamkının iyileştirici etkisinin araştırılması: Stereolojik bir çalışma
- Tez No: 639324
- Danışmanlar: Prof. Dr. SÜLEYMAN KAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir sıçan modelinde diklofenak sodyumun neden olduğu sinir dokusu hasarının iyileşmesinde Arap Zamkının etkisini stereolojik teknikler kullanılarak araştırmaktır. 40 adet 12 haftalık erkek Wistar albino sıçan kullanıldı ve her biri on fareden oluşan dört gruba ayrıldı. Kontrol grubu haricinde diğer gruplara 3.6 mg / kg diklofenak sodyum (DS grubu), Arap Zamkı (GA grubu, 7.5 g / kg) ve diklofenak sodyum + Arap Zamkı (DS + GA), 15 gün boyunca oral gavaj yoluyla verilmiştir. Beyinler histolojik ve stereolojik analizler için kafatasından çıkarıldı. Biyokimyasal analiz için kan örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of Gum Arabic in the healing of nervous tissue injury induced by diclofenac sodium in a rat model, using stereological techniques. Forty male 12-week old Wistar albino rats were used, they were divided into four groups (each consisted of ten rats), in addition to the control group, the other groups received diclofenac sodium 3.6 mg/kg (DS group), Gum Arabic (GA group, 7.5 g/kg), and diclofenac sodium + Gum Arabic (DS+GA), all by oral gavage for 15 days, the brains were removed from the cranium for histological and stereological analyses. Blood samples were taken for biochemical analysis, pyramidal cell count in the hippocampus exposed to DS and GA were compared to the Cont and other groups (p < 0.05). The study found that DS has no harmful effects on the adult hippocampal structure and function when administered by oral gavage. Two behavioural tests were performed, Morris Water Maze (MWM) test for spatial memory and learning and passive avoidance test for memory retention. The results show no significant difference. However, there was a tendency for better performance in the control group than the DS group. Biochemical investigations showed no change in antioxidants levels between the groups. To our knowledge, there is no study using stereological techniques to investigate the effect of GA on the pyramidal cells of the hippocampus. In this study, we used quantitative and qualitative techniques for the evaluation of hippocampal morphology. There is no significant difference between groups in terms of pyramidal cell counting. However, our qualitative analysis showed a toxic effect of DS and GA on the pyramidal cells of the hippocampus; if GA is simultaneously used with DS, it shows a protective effect on the pyramidal cells.