Malatya ve Elazığ illerindeki arı virüslerinin RT-PCR yöntemi ile tespiti ve moleküler karakterizasyonlarının yapılması
Detection and of molecular characterization of bee viruses in Malatya and Elaziğ provinces
- Tez No: 639342
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DİĞDEM OKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yürütülen bu çalışma ile Malatya ve Elazığ illeri bal arılarında enfeksiyona yol açan Deforme kanat virüsü (Deformed wing virus, DWV), Siyah kraliçe hücre virüsü (Black queen cell virus, BQCV), İsrail akut felç virüsü (Israeli acute bee paralysis virus, IAPV), Akut arı felç virüsü (Acute bee paralysis virus; ABPV), Torba yavru çürüklüğü virüsü (Sacbrood virus, SBV) ve kaşmir arı virüsü (Kashmir bee virus, KBV)'un varlıkları ve yaygınlıkları RT-PCR yöntemi ile araştırılmış, tespit edilen virüs izolatlarının moleküler karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir. Malatya ve Elazığ illerindeki farklı arılıklardan toplam 147 adet bal arısı örneği toplanmıştır. Kovana giriş çıkış yaptığı tespit edilen ve potansiyel vektör olabileceği tahmin edilen Thomisidae, Tettigonidae, Mantidae, Lygaeidae, Reduvidae ve Vespidae familyalarından 40 farklı böcek örneği ve 4 adet parazit vektör akar Varroa örneği toplanmıştır. Örneklerde araştırılan tüm virüslerin var olduğu saptanırken, bazı örneklerde karışık enfeksiyonlar tespit edilmiştir. Tespit edilen arı virüsleri arasında Malatya ilinde en yaygın sırasıyla %32 ile DWV, %17,8 ile ABPV, %16 ile BQCV, %5,9 ile SBV, %2,3 ile IAPV, %1,1 ile KBV olmuştur. Elazığ ilinde ise %12,6 DWV, %6,3 ile ABPV ve %1,5 ile BQCV olarak tespit edilmiştir. Bu çalışmada tespit edilen tüm virüslerin varlığı Malatya ve Elazığ illeri için ilk kayıt niteliğindedir. ANAHTAR KELİMELER: Bal arısı, Virüs, Türkiye, DWV, BQCV, ABPV, IAPV, SBV, KBV
Özet (Çeviri)
The occurence and distribution of Deformed wing virus (DWV), Black queen cell virus (BQCV), Israeli acute bee paralysis virus (IAPV), Acute bee paralysis virus (ABPV), Sacbrood virus (SBV) and Kashmir bee virus (KBV) infecting honey bees in Malatya and Elazığ provinces were detected and molecular characterizations were performed via RT-PCR methods within the study. For this purpose, a total of 147 honeybees were collected from different apiaries from Malatya and Elazığ provinces. Varroa feeding on honeybees were also collected as well as 40 different insect samples from Thomisidae, Tettigonidae, Mantidae, Lygaeidae, Reduvidae and Vespidae families, which were found around the hive and were predicted to be potential vectors. All viruses tested were found to be present in the samples individualy or as mixed infections. The prevelance of the viruses detected in Malatya province were 32%, 17.8%, 16%, 5.9%, 2.3% and 1.1% for DWV, ABPV, BQCV, SBV, IAPV and KBV, respectively. These rates were detected as 12.6%, 6.3% and 1.5% for DWV, BQCV and ABPV, respectively. The viruses detected in this study are first record for Malatya and Elazığ provinces. KEYWORDS: Honey Bee, Virus, Turkey, DWV, BQCV, ABPV, IAPV, SBV, KBV