Dental implantolojide kullanılan saf titanyum materyalinde asitleme tekniği ile oluşturulan porozitenin sem ile karşılaştırmalı olarak araştırılması
Comparative research of porosity created by acid etching technique in pure titanium material used in dental implantology with sem
- Tez No: 639343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜŞTÜ CEM TANYEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüzde diş eksikliklerinin rehabilite edilmesi amacıyla titanyum dental implantlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Titanyum dental implantların yüzey özellikleri farklılık göstermektedir. Bu yüzey özellikleri farklı teknikler kullanılarak değiştirilebilmekte ve böylece yüzey pürüzlülüğü de değiştirilebilmektedir. Dental implantların çene kemiğine osseointegrasyonu da bu yüzey porozitesinden etkilenmektedir. Bu çalışma ile dental implantolojide en çok kullanılan saf titanyum materyalinin (3mm x 5mm boyutlarında Grade 4 saf titanyum diskler) 5 farklı asit (HCl, HNO3, HF, H2SO4, H2O2) ile farklı sıcaklıklarda (oda sıcaklığı (25oC), 40oC, 60oC) ve farklı sürelerde (20 dk, 40 dk, 1 saat, 2saat, 3 saat) asitle pürüzlendirilmesi sağlanmıştır. Her bir titanyum numune için başlangıç son ağırlık ölçümleri hassas terazi ile yapılmış, porozite ölçümleri ise atomik kuvvet mikroskobu (AFM) ile yapılmıştır. Ayrıca yüzeyler taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. En fazla yüzey pürüzlülüğü oluşturan asit türü, sıcaklığı ve süresi tespit edilerek istatistiksel değerlendirme için tekrarlanmıştır. Deneylerin tekrarlanabilirliği ve doğruluğunu belirlemek amacıyla istatistiksel değerlendirme için error bars (hata barları) ve Weibull analizleri kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı asitle dağlanmış titanyum yüzeylerde osseointegrasyonu hızlandırarak arttıracak şekilde en fazla yüzey pürüzlülüğünü elde etmektir. Sonuç olarak dental implantların osseointegrasyonunda yüzey porozitesi oldukça önemlidir. Bu porozite farklı yöntemlerle değiştirilebilmektedir. Çalışmamızda en fazla porozite HCl asit ile 60oC de ve 3 saat sonunda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dental implants are widely used today to rehabilitate dental deficiencies. The surface properties of dental implants differ. These surface properties can be changed by different techniques and surface roughness can also be changed. The osseointegration of dental implants to the jawbone is also affected by this surface porosity. In this study, dental implantology is the most used pure titanium material (Grade 4 pure titanium disks in 3mm x 5mm sizes) with 5 different acids (HCl, HNO3, HF, H2SO4, H2O2) at different temperatures (room temperature (25oC), 40oC, 60oC) and roughened with acid for different periods of time (20 minutes, 40 minutes, 1 hour, 2 hours, 3 hours). The initial and final weight measurements for each titanium sample were made with precision scales, and porosity measurements were made using atomic force microscopy (AFM). In addition, surfaces were examined with scanning electron microscopy (SEM). The acid type, temperature and duration that constitute the most surface roughness were determined and repeated for statistical evaluation. To determine the repeatability and accuracy of the experiments, error bars and Weibull analyzes were used for statistical evaluation. The aim of this study is to achieve the highest surface roughness in an acid etched titanium surface in such a way as to accelerate osseointegration. As a result, surface porosity is very important in osseointegration of dental implants. This porosity can be changed by different methods. In our study, the most porosity was obtained with HCl acid at 60oC and after 3 hours.