Glottik larinks kanserlerinde transoral lazer mikrocerrahisi klinik sonuçları ve sağkalım analizi
Clinical outcomes and survival analysis of transoral laser microsurgery in glottic laryngeal cancer
- Tez No: 639355
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Kliniğimizde transoral lazer mikrocerrahisi (TLM) ile tedavi edilen glottik larinks kanserli hastaların klinik verileri, tedavi sonuçları ile sağkalım durumlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 2008-2019 yılları arasında kliniğimizde yassı epitel hücreli larinks kanseri nedeniyle rijid karbondioksit lazer kullanılarak TLM yaptığımız hastaların verilerine ulaşıldı. Rigid dışı lazer vakaları ile glottis dışı larinks kanserleri çalışma dışı bırakıldı. Hastaların demografik bilgileri, tümörün evresi, yapılan kordektominin tipi, larinks korunma oranı, komplikasyon ve nüks bilgileri tespit edildi. Hastaların 2, 3, ve 5 yıllık genel, hastalıksız ve hastalığa özgü sağkalım oranları hesaplandı. Bulgular: Toplam 206 TLM operasyonu ve 185 hasta değerlendirildi. Çalışma kriterlerini karşılamayan hastalar çıkarıldıktan sonra 90 TLM operasyonu ve 86 hasta çalışmaya dahil edildi. T evrelerine göre 20 tane Tis, 37 tane T1a, 12 tane T1b, 11 tane T2 ve 6 tane T3 tümör mevcuttu. Hastaların ortanca takip süresi 57.2 aydı. Takiplerinde hiçbir hastaya trakeotomi açılması veya nazogastrik sonda takılması gerekmedi. Hiçbir hastada postoperatif kanama veya laringeal stenoz olmadı. Onaltı hastada nüks gelişti. Bunlardan 14'ünde lokal, birinde lokorejyonel ve birinde de rejyonel nüks gelişti. Larinks korunma oranı %94.2 idi. Olguların %86'sında lazer ile tek başına lokal kontrol sağlandı. Beş yıllık genel, hastalıksız ve hastalığa özgü sağkalım oranları sırasıyla %93.7, %75.5 ve %98.8 olarak bulundu. T evrelerine göre 5 yıllık genel sağkalım oranları sırasıyla Tis'lerde %92.3, T1'lerde %95.3, T2'lerde %100 ve T3'lerde %80 olarak hesaplandı. Anterior komissür tutulumunun sağkalım üzerine anlamlı etkisi bulunmadı. Sonuçlar: TLM ile glottik larinks kanserlerinde minimal komplikasyon oranları ile çok iyi onkolojik sonuçlar; yüksek sağkalım, lokal kontrol ve larinks korunma oranları elde edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The objectives were to evaluate the clinical variables, treatment outcomes, and survival status of the patients with glottic laryngeal cancer whom were treated with transoral laser microsurgery (TLM) at our clinic. Materials and Methods: A chart review was performed for the patients with squamous cell carcinoma of the glottic larynx who underwent TLM using rigid carbondioxide laser at our clinic between 2008 and 2019. Non-rigid laser cases and larynx cancers other than glottic region were excluded from the study. Demographic variables, tumor stage, type of cordectomy, larynx preservation rate, complications, and recurrence data were recorded. Two, 3, and 5-year overall, disease free and disease specific survival rates were calculated. Results: Overall, 206 TLM operations and 185 patients were evaluated. After excluding the cases who unfit for the study criteria, 90 TLM operations and 86 patients were included in this study. According to the T stage, there were 20 Tis, 37 T1a, 12 T1b, 11 T2, and 6 T3 tumor cases. The median follow-up time was 57.2 months. None of the patients required tracheotomy or nasogastric tube feeding during the follow-up. None of the patients had post-operative bleeding or laryngeal stenosis. Tumor recurrence was observed in 16 patients. Fourteen of them had local, one had locoregional, and one had regional recurrence. The larynx preservation rate was 94.2%. Local control was achieved in 86% of the patients with laser alone. The five-year overall, disease free, and disease specific survival rates were 93.7%, 75.5%, and 98.8% respectively. The five-year overall survival rates according to T stage were 92.3% in Tis, 95.3% in T1, 100% in T2, and 80% in T3. Anterior commissure involvement showed no significant effect on survival. Conclusion: Excellent oncological outcomes with minimal complication rates, high survival, local control and larynx preservation rates can be achieved with TLM in the treatment of glottic laryngeal cancers.