Ratlarda maternal obezite ve taurin suplementasyonunun gebelik, fetal büyüme ve gelişim üzerine etkileri
The effects of maternal obesity and taurine supplementation on pregnancy, fetal growth and development
  1. Tez No: 639356
  2. Yazar: ARZU KABASAKAL ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI AKYOL MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada maternal obezite ve taurin suplementasyonunun doğum ağırlığı ve emziklilik döneminde vücut ağırlığı, yetişkin yavrulara ait bazı biyokimyasal parametreler, plazma serbest amino asit konsantrasyonu ile bu yavruların karaciğer dokularında çeşitli genlerin mRNA yanıt profili üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Üç haftalık dişi Wistar ratlar bir haftalık adaptasyon sürecinin sonunda randomize olarak 4 gruba ayrılmıştır. Birinci grup kontrol diyeti (CON:Kontrol, normal yem, n=6), ikinci grup kontrol diyeti ve taurin suplementasyonu (CONT:Normal yem ve taurin suplementasyonu, n=7), üçüncü grup kafeterya diyeti (CAF:Kafeterya diyeti, n=7) ve dördüncü grup kafeterya diyeti ve taurin suplementasyonu (CAFT:Kafeterya diyeti ve taurin suplementasyonu, n=7) ile beslenmiştir. Taurin suplementasyonu hayvanların içme suyuna %1,5 w/v oranında taurin eklenmesi ile yapılmıştır. Ratlar 8 hafta bu şekilde beslendikten sonra çiftleştirilmiştir. Gebelik ve emziklilik dönemi süresince anneler aynı diyetlere devam ettirilmiştir. Emziklilik dönemi sonunda her batından 1 erkek ve 1 dişi rat ayrılmış ve geriye kalan yavrular ile tüm annelere ötanazi uygulanmıştır. Her batından 1 erkek ve 1 dişi rat 20 haftalık olana kadar normal yem ile beslenmiştir. Yirminci haftanın sonunda tüm yavrulara ötanazi uygulanmış ve kan ve doku örnekleri alınmıştır. Yetişkin erkek ve dişi yavruların plazma serbest amino asit profilinin belirlenmesinde EZ: faast amino asit kiti kullanılmıştır. Plazma biyokimyasal parametreleri ELISA kitleri ile belirlenmiştir. Yetişkin yavruların karaciğer hücre genomunda mikroarray analizi yapılmıştır. Annelerin tükettiği diyet türü ve taurin suplementasyonu yavruların doğum ağırlığını etkilememiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of maternal obesity and taurine supplementation on birth weight, body weights during lactation, adult offspring's plasma biochemical parameters, plasma free amino acid profile and whole genome microarray analysis in adult offspring's livers. Three week old female Wistar rats were randomly divided into 4 groups at the end of one week adaptation period. Female Wistar rats were fed a control (CON: Control, chow diet, n=6) diet, CON supplemented with taurine (CONT: Chow diet and taurine supplementation, n=7), cafeteria diet (CAF:Cafeteria diet, n=7) and CAF supplemented with taurine (CAFT: Cafeteria diet and taurine supplementation, n=7). Animals were supplemented with %1.5 taurine (w/v) in their drinking water. After 8 weeks all animals were mated. Dams were maintained on the same diets during pregnancy and lactation. At the end of lactation, one male and female offspring from every dam was separated and all dams and remaining offspring were euthanized. One male and female offspring from every dam weaned onto a control diet until 20 weeks of age. Animals were culled and plasma and tissue samples were taken at the end of 20th week. Adult male and female offspring's plasma free amino acid profile was determined using EZ:faast amino acid kit. Concentrations of biochemical parameters were measured in plasma samples using ELISA kits. Whole genome microarray analysis was performed on adult male and female offspring's livers. Maternal diet and taurine supplementation had no effect on birth weights (p>0.05).