Experimental and finite element analysis of steel-concrete bond behavior
Donatı – beton arasındaki aderans davranışının deneysel ve sonlu elemanlar yöntemiyle analizi
  1. Tez No: 639396
  2. Yazar: WESAM KURDI ABD ALFOUADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Donatının beton ile olan aderans davranışı, betonarme yapı elemanlarının modellenmesi ve tasarımında çok önemli fonksiyonel özelliktir. Bu tezde deneysel ve nümerik analizler sunulmuştur. Deneysel bölümünde, çelik donatılı ve donatısız kolon test numuneleri dikey olarak dökülmüştür. Üretimde, nervürlü çelik çubuklar ve yapay hafif agregalı kendiliğinden yerleşen beton karışımları kullanılmıştır. Aderans mukavemeti, kolon numunelerinin dört farklı seviyesinde (biri üstte, ikisi ortada ve biri altta) değerlendirilmiştir. Ayrıca, donatı sıyrılması çekip çıkarma testi ile belirlenmiştir. Kolonda kullanılan beton karışımlarının bazı taze ve mekanik özellikleri de değerlendirilmiştir. Çalışmanın nümerik kısmında, çeşitli derinliklerde betonarme kolonlardan elde edilen örneklerin aderans davranışını incelemek için doğrusal olmayan sonlu elemanlar analizi yapılmıştır. Doğrusal olmayan analiz, ANSYS programı kullanılarak sonlu elemanların ayrıklaştırılması yoluyla gerçekleştirilmiştir. Donatı sıyrılması davranışı, gerilme dağılımı, çatlak ve kırma paternleri belirlenmiştir. Deneylerden ve sonlu elemanlar analizinden elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir. Sonlu elemanlar simülasyon sonuçlarının deneysel sonuçlarla uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The steel-concrete bond behavior is a very important functional property in the modeling and design of reinforced concrete structural members. In this thesis, the experimental and numerical analyses are presented. In the experimental part, the column test specimens with and without steel bars were cast vertically. In the production, deformed steel bars and self-compacting concrete mixtures with artificial lightweight aggregates were used. The bond strength was assessed at four different levels of the column specimens (one at the top, two in the middle, and one at the bottom). Moreover, the bond-slip relationship was determined by the pull-out test. Some fresh and mechanical properties of the concrete mixtures used in the column were also evaluated. In the numerical part of the study, the nonlinear finite element analysis was conducted to examine the bond behavior of the specimens obtained from the reinforced concrete columns at various depths. The nonlinear analysis was performed through finite element discretization using ANSYS program. Bond-slip response, stress distribution, crack, and crushing patterns were determined. The results obtained from the experiments and those from finite element analysis were discussed and compared with each other. It was observed that the finite element simulation outcomes were in good agreement with the experimental ones.