2008 küresel finans krizi sonrasında dış ticarette korumacılık ve Türkiye ekonomisine olası etkileri
After the 2008 global financial crisis, foreign trade protectionism and the potential economic impact of Turkey
  1. Tez No: 639418
  2. Yazar: GÖKHAN ACUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dünya ticaretinde yaşanan ekonomik ve finansal krizler ülkeleri yeni dış politika uygulamalarına itmiştir. Bu bağlamda, ''Mortgage'' konut krizi olarak da bilinen 2008 küresel finans krizi, başta ABD olmak üzere neredeyse tüm ülkelerin ekonomisini sarsmıştır. Küreselleşmenin de etkisiyle dünya finans sisteminin birbirine entegre olması ve ülkelerin de birbirlerine olan bağlılıklarının artması krizin dünya ekonomisine hızlı bir şekilde yayılmasına neden olmuştur. Krizin yıkıcı etkileri, hem finans piyasasının bozulmasına hem de dünyadaki toplam talebin düşmesine neden olarak küresel ticareti de büyük ölçüde yavaşlatmıştır. Dolayısıyla ülkeler, krizin etkilerini azaltmak veya tamamen sıyrılmak için korumacı politikalara yönelmişlerdir. Trump'ın ABD başkanı olarak seçilmesiyle özellikle Çin'e karşı yeni korumacı politikalar gündeme gelmiş ve Çin'in de karşılık vermesiyle ticaret savaşlarını beraberinde getirmiştir. Bu çalışmamızda dünya ekonomisinde büyük bir paya sahip olan iki süper gücün karşılıklı ticaret savaşlarının dünya ekonomisine etkileri ve Türkiye'ye olası yansımaları açıklanmıştır. Anahtar Sözcükler Yeni Korumacılık, 2008 Krizi, ABD-Çin, Türkiye
Özet (Çeviri)
Economic and financial crises in world trade pushed countries to new foreign policy implementations. In this context, the 2008 global financial crisis, also known as the“Mortgage”housing crisis, has shaken the economies of almost all countries, especially the USA. The integration of the world financial system with the effect of globalization and the increase in the dependence of the countries to each other caused the crisis to spread rapidly to the world economy. The devastating effects of the crisis both caused the financial market to deteriorate and the total demand in the world to decline, significantly slowing global trade. Therefore, countries have turned to protectionist policies in order to reduce the effects of the crisis or to get rid of it completely. With the election of Trump as the president of the USA, new protectionist policies especially against China came to the agenda and with China's response, it brought trade wars with it. In this study, a large share of the world economy has been described having two super powers of their mutual trade war effects on the world economy and the possible repercussions for Turkey. Keywords New Protectionism, 2008 Crisis, USA-China, Turkey