Culture-based behaviour of Chinese tourists and emerging issues in guided tours: A qualitative examination in Turkish tourism context
Çinli turistlerin rehberli turlarda kültür temelli davranışları ve ortaya çıkan sorunlar: Türk turizmi bağlamında nitel bir araştırma
  1. Tez No: 639426
  2. Yazar: ABDULKADİR HÜSEYİN SAYAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda Çin Halk Cumhuriyeti'nin ekonomik anlamda büyük ilerleme kaydetmesiyle birlikte yurtdışına çıkan Çinli turist sayısı da önemli ölçüde artmıştır. Ülkemize gelen Çinli turist sayısı artış gösterse de her yıl uluslararası seyahat eden Çinli turist sayısına oranla hala düşük kabul edilmektedir. Bu bağlamda Çinli turistlerin davranışlarını gözlemleyerek onlara daha iyi hizmet vermek ve Çinli turist profili oluşturmak için bu araştırma yapılmıştır. Bu araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden katılımcı gözlem tekniği, Çinli turistlerin rehberli turlarda sergilediği kültür temelli davranışlarını anlamak için uygulanmıştır. Turlarda gözlemi, Çince profesyonel turist rehberi olan araştırmacı yapmıştır. Gözlemler 22.03.2019 ve 03.01.2020 tarihleri arasında yapılmıştır. Çinli turistler Türkiye'de katıldığı rehberli turlarda; yemek tercihleri, ziyaret yerindeki davranışları, alışveriş tercihleri, ödeme yöntemi ve bahşiş, araçta, otelde ve restorandaki davranışları ve aktivitelere katılma tercihleri yönünden gözlemlenmiştir. Gözlemler, literatürdeki Çinli turistlerin davranışları üzerine yapılan çalışmalar ile de karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak; farklı alanlarda Çinliler tarafından kullanılan uygulamaların Türkiye'de kullanılması, Çince bilen personel bulundurma ve tur programlarının Çinlilerin kültürel özelliklerine göre hazırlanması ve benzeri konuların önemli olduğu belirlenmiş ve gelecekte Türkiye'deki Çin turizmi için önem arz eden konular hakkında çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent year, the number of international Chinese tourists has increased significantly in parallel with the great economic progress China has made. Although the number of Chinese tourists coming to Turkey increase every year, it is still considered low when compared to the total number of Chinese tourists travel internationally. In this context, this research was conducted to provide better service to Chinese tourists by observing their behaviour and also attempt to create a Chinese tourist profile. In this research, participant observation technique, one of the qualitative research method, was applied to understand culture-based behaviour of Chinese tourists in guided tours. Observations were conducted by Chinese speaker professional tourist guide who is the researcher of this study. Observations were conducted between 22.03.2019 and 03.01.2020. Chinese tourists participated in guided tours were observed in terms of food preference, in the visited place, shopping, payment method and tip, in the car, restaurant and hotel and participation activities. Observations were also compared with the studies on Chinese tourists‟ behaviour in the literature. As a result, it is important to adopt some applications which are widely used by Chinese people in many fields, hiring Chinese speaker personnel, and arranging itinerary in accordance with the cultural characteristics of Chinese people. In addition to these, Chinese tourism market in Turkey and emerging issues were also mentioned.