Türkiye'de yaşayan Suriyeli ortaokul öğrencilerinin din eğitimi Şanlıurfa örneği
Religious education of secondary school students Syrians living in Turkey-Sample of Şanlıurfa
  1. Tez No: 639476
  2. Yazar: HÜSEYİN AYAĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT IŞIKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Religion, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada ülkemizde Türkiye'de mülteci konumunda bulunan Suriyeli öğrencilerin eğitimi aşamasında karşılaşmış oldukları sosyo-kültürel, ekonomik ve dilsel problemleri üzerinde durulmuş ve bu öğrencilerin din eğitimi almasının bu duruma katkıları araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini Şanlıurfa merkez ve Viranşehir ve Harran ilçelerinde ortaokul düzeyinde eğitim alan öğrenciler oluşturmaktadır. Basit Tesadüfi örnekleme sistemi yapılan örneklemede Şanlıurfa ili merkez ve Viranşehir ilçesindeki ortaokul düzeyinde eğitim veren altı adet devlet okulundaki Suriyeli öğrenciler çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 200 öğrenciye anket uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak sosyo demografik veri formu ve Türkiyede Suriyeli öğrencilerin karşılaştıkları zorlukları tespit etmek amacı ile araştırmacı tarafından geliştirilen ölçek kullanılmıştır. Beşli likert puanlama ile tasarlanan ölçek dört altboyuttan luşmaktadır. Verilerin analizinde tanınlayıc istatistiklerden frekans, yüzde aritmetik ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Öğrencilerin sosoyo demografik verileri ile ölçek alt boyutları arasındaki farklılığın değerlendirilmesinde bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Çalışmaya katılan Suriyeli öğrencilerin Türkiyede'deki eğitimlerinde karşılaştıkları zorlukların başında dil sorunu gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, our country Turkey in the training phase of Syrian students in the refugees faced by the socio-cultural, which focused on economic and linguistic problems and in this case the contribution of these students receiving religious education have been investigated. The universe of the research consists of students who receive secondary education in the center of Şanlıurfa and in Viranşehir and Harran districts. In the sampling of the simple random sampling system, Syrian students in six public schools in the center of Şanlıurfa and in the district of Viranşehir at the secondary school level constituted the sample of the study. A questionnaire was applied to a total of 200 students who agreed to participate in the study. Data collection tool in order to determine the socio-demographic data form and the challenges faced by students of Syrians in Turkey has been used by the scale developed by the researchers. The scale designed with five-point Likert scoring consists of four sub-dimensions. Frequency, percentage arithmetic mean and standard deviation were used in the analysis of the data. Independent sample t test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to evaluate the difference between students' socio-demographic data and scale sub-dimensions. Syrian students participating in the study are from the beginning of the difficulties encountered language problems in education Turkey.