Küçük güçlü yüksek hızlı ve yüksek verimli üç fazlı asenkron motor tasarımına katkılar
Contributions to a low power high speed and high efficiency three phase induction motor design
- Tez No: 639480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİYE HÜLYA OBDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Asenkron motorlar günümüzde sanayi tesislerinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Asenkron motorların diğer motorlara oranla daha fazla tercih edilme sebepleri arasında düşük maliyeti ve basit yapıda oluşu yer alır. Avantajlarının yanı sıra asenkron motorlar yüksek yol verme akımı gibi bir dezavantaja da sahiptirler. Yüksek yol verme akımı, motorun çalışmaya başladığı ilk anda şebekeden çektiği akımdır. Bu akım genellikle motorun sahip olduğu güce ve kutup sayısına göre değişkenlik göstererek yaklaşık olarak anma akımının 3-6 katı arasında değişir. Bu durumda motor kalkışta uzun süre kalır ise çekeceği fazla akımdan dolayı sargılarında hasar meydana gelebilir. Tüm bu faktörler hesaba katılınca tüketicilerden gelen farklı frekans ve gerilim değerleri taleplerinde asenkron motor tasarımı daha karmaşık hale gelebilmektedir. Motor tasarımı yapılırken uyulması gereken standartların yanında bir de tasarımı etkileyen birçok parametre vardır. Bu parametreler birbiriyle ilişkili olduğundan her biri için optimum değeri yakalamak asıl amaçtır. Bu çalışmada; yüksek frekans değerlerinde çalışabilen yüksek verimli motor tasarımının yapılması hedeflenmiştir. Frekans arttıkça düşen kalkış momentini optimum düzeyde tutacak şekilde bir tasarım gerçekleştirilmiştir. Motorun gücü, frekansı ve momenti birbiriyle ilişkili olduğundan dolayı momentin sabit tutulması için frekans değeri arttıkça motor çıkış gücü de aynı oranda arttırılmıştır. Çalışma 50, 60, 80 ve 100Hz frekans değerlerinde gerçekleştirilerek sabit bir moment elde edilmiştir. Tasarlanan ve üretimi gerçekleştirilen motor 50Hz'de 3 fazlı, 2 kutuplu, 120W anma gücüne sahip sincap kafesli asenkron motordur.
Özet (Çeviri)
Nowadays asynchronous motors are quite widely used in industry. This motor is preferred more than other motors due to low cost and simple design. Besides many advantages of asynchronous motor, it has an disadvantage of high starting current. High starting current is the first drawing current from the grid during the start-up of the motor. This current usually changes due to the power and pole number of the motor, and approximately draws between 3-6 times of the rated current. In this case the motor stays longer in the start-up which might cause a damage to the winding. When all these factors are taken into account, the design of the motor might become complicated according to consumer's demand of different frequencies and voltages. During this design, there are common standards as well as many parameters affecting it. The goal is to reach the optimum value of each parameter that they are related to each other. In this subject, an asynchronous motor, which holds the decreasing start momentum at the optimum value during the increasing frequency, is designed. Since the power, torque and frequency are related to each other, the output power is proportionally loaded to the motor during frequency increasing so that the momentum can be kept constant. The motor designed in this subject is squirrel caged motor having a frequency of 50 Hz, 120W with 2 poles and 3 phases. The frequency values are 50, 60, 80 and 100Hz.