Kur'an-ı Kerim'de ihsan kavramı
The Concept of the charity in the Qur'an
- Tez No: 63949
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Kur'an'da insanlar inanç, söz, fiil ve davranışlarına göre değerlendirilmişlerdir. Çeşitli kavramlarla insanlar övülmüş veya verilmişlerdir. İhsan, Kur'an'da insanı öven kavramlardan birisidir. Biz bu çalışmamızda“Kur'an-ı Kerim'de İhsan”kavramını inceledik. Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde ihsanın sözlük,ıstılah anlamlan verilmiş ve Kur'an'da kullanılış biçimleri analiz edilmiştir. Birinci bölümde ihsan kavramı ile irtibatı olan kavramlar ortaya konmuştur. İkinci bölümde ihsan kavramının insan hayatında uygulanış biçimleri,muhsin kavramı ve muhsinlerin özellikleri üzerinde durulmuştur.Çok kısa olarak da husün-kubuh problemi ortaya konmuştur. Sözlükte ihsan; iyilik, lütuf, bağış, iyi davranmak, bir şeyi güzel yapmak, güzellik, güzel ve yararlı iş işlemek gibi anlamlara gelir. Dîni terim olarak da genelde“iyilik etmek”, özelde ise“murakabe”ve müşahede“ olarak izah edilen ”Allah'ı görüyormuş gibi kulluk etmek" anlamına gelmektedir. Kur'an'da ihsan kavramı; bollukta ve darlıkta sarfetme, ana-babaya, akrabaya, yoksullara iyilik, salih amel işlemek, takva sahibi olmak, sabretmek, güzel söz söylemek, selamlaşmada güzellik gibi anlamlara gelmektedir. İman,islam,takva,salih amel,sabır,hayr ve infak gibi kavramlarla ihsan kavramının yakından ilişkisi vardır. Seyyie,münker,şerr,fahşâ gibi kavramlarla da zıt yönden ilişkilidir. İnsan önce Allah'a karşı,sonra ana-babaya ve diğer insanlara karşı ihsan sahibi olmalıdır. Kur'an'da muhsinlerden de sıkça bahsedilmektedir. Gerçek muhsin Allah Teâlâ' dır. Ancak inanan insanlar da muhsin olabilirler.Muhsinlerin özellikleri çeşitli ayetlerde anlatılmıştır. İhsanın dünya ve ahirette insana sağladığı birçok fayda vardır.Bu faydalar gerçekten çok önemlidir. Ancak bunlardan en önemlisi Allah sevgisini ve cenneti kazandırmasıdır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The men had been made profitable use of according to their belief, word, action and behaviour in the Qur'an.The men had been praised or had been blamed with various concepts. The charity is one of the concepts which praise the man in the Qur'an. We examined“the concept of the charity in the Qur'an”in this our working. Our working is formed an mtroduction and two parts. At the introduction,the means of the word charity and the means of terms had been given and the forms of usage had been analysed in the Qur'an. The concepts that connected with the charity of the concept had been expaunded in the first part. İn the second part,the forms of the usage in the man's life,the concepts charitable and the charitable' s caracteristics.The problem of the prettiness-ugliness (Husiin-Kubuh) had been explamed in very short,too. The meaning of the charity is favour, gift, donation, good behavie, beautif, to ect something using in the dictionary. İt had been explained to do a favour in general, in special meaning“inspection”and“observation”by being religious term that is praying to God like you see Him. The charity conception mean this like; to spend in the looseness and in the strait in the Qur'an and to do a favour to parents, relatives poors,to do good deeds, having a fear of God, to patient, to tell pretty word, goodness in the greeting in the Qur'an. There is a near relation of charity with like words, belief, islam, fear of God, good deed, patient, kindness and spending. On the other hand there's a oposite relation of meaning with like words badness, abominable, evil, adultery. At the first,man must charity to God, then parents and other people. İt has been often talked about the charitables, too. But the believing people can be charitable. Their properties had been explained at some verses of the Qur'an. To charity has many benefits to the people at the world and at the other world. These benefits are very important. But the most important thing in these to gain the God love and the paradise.