Öğrenme ve çözümleme katmanlarından oluşan saklı Markov model tabanlı frekans kiplemeli sürekli dalga yayın tespiti
Frequency modulated continuous wave emitter detection by using hidden Markov models composed of learning and decoding layers
- Tez No: 639511
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP SABRİ ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Elektronik harp sistemleri için LPI özellikli frekans kiplemeli sürekli dalga (FKSD) yayın yapan radarların tespit edilebilmesi son derece önemli bir kabiliyettir. Bu kabiliyete sahip olabilmek amacıyla bu tez kapsamında FKSD yayın yapan LPI radarların tespiti için saklı Markov model (SMM) tabanlı özgün bir tespit metodolojisi geliştirilmiştir. Geliştirilen saklı Markov model tabanlı yöntem öğrenme ve çözümleme olmak üzere iki katmandan oluşmaktadır. Öğrenme katmanında beklenti enbüyütme yaklaşımına dayanan Baum-Welch algoritması kullanılmıştır. Çözümleme katmanında ise Viterbi algoritması kullanılmıştır. Buna ek olarak; Matlab ortamında FKSD yayın simülatörü de geliştirilerek önerilen iki katmanlı algoritmaya girdi sağlanmış ve bilgisayar simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen tespit yöntemi, elektronik harp sistemlerinde gerçek zamanlı çalışan almaç yapılarında kullanılabilir niteliktedir. Bu sayede EH sistemlerinin LPI yayın tespit performansı artırılabilecektir.
Özet (Çeviri)
The ability of detection of frequency modulated continuous wave (FMCW) radar has strategic importance for electronic warfare systems. In order to have this ability, an original method, based on hidden Markov models (HMM), has been developed in this thesis. This method is composed of learning and decoding layers. In learning layer, Baum-Welch algorithm, based on expectationmaximization approach, is used. On the other hand, Viterbi algorithm is used in decoding layer. In addition, it is shown that the proposed method can run with required inputs by developing FMCW emitter simulator in Matlab environment. Also, the results are supported with computer simulations. The developed method can be used for receivers in electronic warfare systems. The performance of LPI emitter detection for electronic warfare systems can be improved.