1990-96 yılları arasında yayımlanmış İslamcı dergilerde iktisadi söylemler: Serbest piyasacı ve sosyal adaletçi eklemlenmeler
Economic discourses in Islamist journals published between 1990-96: The articulation of 'free market' and 'social justice' ideologies
- Tez No: 639517
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KURTULUŞ CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Religion, Political Science, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu çalışma, sınıfsal bir perspektife yaslanarak İslamcılık içre iktisadi tartışmaların izini 1990 başı ile 1996 sonu arasında yayımlanmış olan bazı dergilerde sürmektedir. İncelemedeki ağırlığı Çerçeve, İktisat ve İş Dünyası, Haksöz, Yeryüzü ve devamı olarak çıkan Yeni Yeryüzü dergisi taşımakla birlikte bu kapsamda toplam 11 farklı dergiden makale ve haber metinleri taranmıştır. Dergilerden edinilen bulgular 'Bankacılık ve Faiz', 'Piyasaya Devlet Müdahalesi ve Özelleştirmeler', 'İşveren Örgütlenmeleri ve İşçi-İşveren Münasebetleri/Çatışmaları', 'Bölüşüm ve Gelir Adaletsizliği' ile 'Kapitalizm ve Girişimcilik' başlıkları altında tasnif edilerek tartışılmakta ve analiz edilmektedir. Mevzubahis dergi metinleri çerçevesinde bu başlıklar açısından 'serbest piyasacı' ve 'sosyal adaletçi' kutuplanmanın ne ölçüde teşekkül ettiği değerlendirilmektedir. Sonuç olarak çalışmada, 90'ların ilk yarısı için en azından iktisadi meseleler temelinde Müslüman sağ ve Müslüman sol'dan bahsedilebileceği öne sürülmekte ve bu bulguların çeyrek asır sonra Türkiye siyaseti ile toplumu için anlamı irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study based on class perspective, traces the economic debates in Islamism in some journals published between early 1990 and late 1996. Although the research mainly contains the journals named Çerçeve, İktisat ve İş Dünyası, Haksöz, Yeryüzü and Yeni Yeryüzü (published as a continuation of Yeryüzü), the articles and news from 11 journals in total were reviewed in this context. Findings from these journals are classified and analyzed under the headings of 'Banking and Interest', 'Government Interventionism in Markets and Privatization', 'Employers' Organizations and Labour Relations/Disputes', 'Income Sharing and Inequality' and 'Capitalism and Entrepreneurism'. Within the scope of the above mentioned journal texts, the extent of the“free market”and“social justice”polarization is evaluated in terms of these headings. As a result, the Muslim right and Muslim left wings are claimed to be social facts in the first half of the 90s; at least on the basis of economic issues. Additionaly, the study discusses the meaning of these findings for society and politics in Turkey today.