İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi uzmanlık öğrencilerinin erişkin kardiyopulmoner resüsitasyon konusundaki farkındalığının değerlendirilmesi
İzmir Kâtip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital evaluation of awareness of expertise students about adult cardiopulmonary resuscitation
- Tez No: 639516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YAŞAR ÖZKALKANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Bu çalışmada İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli uzmanlık öğrencilerinin kardiyopulmoner resüsitasyon konusundaki farkındalığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ-YÖNTEM: Bu çalışma, İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli uzmanlık öğrencilerinin güncel KPR bilgilerini ve KPR uygulamasına katılımlarını değerlendiren anket sonucunda yapılan istatistiksel çalışmaların yorumlanmasından oluşmaktadır. BULGULAR: Yapmış olduğumuz çalışmada uzmanlık öğrencilerinin % 89,3 ünün KPR uyguladıkları tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan temel bilimler öğrencilerinin anket başarısı %50,56 ile en düşük seviyede iken, cerrahi bilimler öğrencilerinin başarısı %77,87 ile en yüksek seviyede olup çalışmadaki en başarılı grup cerrahi bilimler olmuştur. Yaş dağılımına göre yapılan değerlendirmede ise 26-30 yaş aralığındaki uzmanlık öğrencilerinin KPR konusunda teorik açıdan daha başarılı olduğu ve KPR katılım açısından da sayıca diğer yaş gruplarına göre üstün olduğu belirlenmiştir. KPR ile ilgili kurs düzenlendiğinde katılmayı düşünenlerin başarı oranının düşük olması hekimlerin KPR konusunda bilgilerinin güncellenmesine ihtiyaç duyduklarını göstermektedir. Belirli aralıklarla güncellenen bilgilerle, teorik ve pratik eğitimlerin verilmesiyle daha etkili KPR yapılması ve bunun sonucu olarak da daha az nörolojik hasar ve daha fazla sağ kalım sağlanabilir. SONUÇLAR: Sonuç olarak, yapılan anket araştırmasında İKÇÜ Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi'nde görevli uzmanlık öğrencilerinin KPR konusunda teorik olarak yeterli bilgi ve beceriye sahip olsalar bile pratikte eksikliklerinin bulunduğu görülmektedir. Bu çalışma özellikle kardiyopulmoner arrest ile sık karşılaşmayan asistan hekimlerin uygulamalı KPR eğitimi almaları gerektiğini düşündürmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Kardiyopulmoner resüsitasyon. Kardiyopulmoner arrest. Temel yaşam desteği. Erişkin ileri yaşam desteği.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND –AIM: In the present study, it is aimed to evaluate the awareness of the specialist students working at Izmir Katip Celebi University Atatürk Training and Research Hospital about cardiopulmonary resuscitation. MATERIAL AND METHODS: This study consists of the interpretation of the statistical studies conducted as a result of the questionnaire evaluating the current CPR information and their participation in the CPR application of the specialist students working at the IKCU Atatürk Training and Research Hospital. RESULTS: It was determined that 89.3% of the specialty students applied CPR. While the survey success of the basic science students participating in the study was the lowest with 50.56%, the success of the surgical science students was the highest with 77.87%, and the most successful group in the study was surgical sciences. In the evaluation made according to the age distribution, it was determined that the specialization students between the ages of 26-30 were theoretically more successful in CPR and they were superior in terms of participation in the CPR compared to other age groups. When the course related to CPR is organized, the low success rate of those considering participation indicates that physicians need to update their knowledge on CPR. With the information updated at regular intervals, more effective CPR can be achieved by giving theoretical and practical training, and as a result, less neurological damage and more survival can be achieved. CONCLUSIONS: As a result, it is seen in the survey research that the specialty students working at IKCU Ataturk Training and Research Hospital have practical deficiencies even if they have theoretically sufficient knowledge and skills about CPR. This study suggests that residents who do not encounter cardiopulmonary arrest frequently should get applied CPR training. KEYWORDS: Cardiopulmonary Resuscitation. Cardiopulmonary arrest. Basic life support. Adult advanced life support.