Küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde transtorasik ince iğne aspirasyonu ve transtorasik tru-cut biyopsinin tanı değeri
Diagnosis value of transtorasic fine needle aspiration and transtorasic tru-cut biopsy in non-small cell lung cancers
  1. Tez No: 639556
  2. Yazar: ADİL AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN FATİH SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Öncesinde saptanmış olan akciğer lezyonuna, tanısal amaçlı bilgisayarlı tomografi veya ultrasonografi gibi bir görüntüleme cihazı eşliğinde farklı boyutlardaki iğneler ile yapılabilen işleme perkütan transtorasik iğne biyopsisi olarak isimlendirilir. Perkütan transtorasik biyopsi çeşitlerinden tru-cut biyopsi ve aspirasyon biyopsisinin küçük hücreli dışı akciğer kanserlerindeki tanı değerlerini ve birbirlerine olan üstünlüklerini kıyaslamayı amaçladık. Transtorasik biyopsi işleminde, aspirasyon iğneleri, kesici tru-cut iğneleri ya da her ikisi birlikte kullanılabilmektedir. İnce iğne aspirasyon biyopsiler hücresel düzeyde örnek alırken, tru-cut biyopsiler daha geniş, doku düzeyinde örnek alabilir. Tru-cut biyopsiler geniş doku örnekleri alabilmesinden ötürü malign hücrenin saptanması ve çalışabilecek klinik parametre yelpazesinin daha geniş olması nedeniyle klinisyenlerce daha değerli kabul edilmektedir. Yapılan biyopsiler post op patolojiler ile karşılaştırıldığında, akciğerin en sık görülen iki küçük hücreli dışı kanserinde, tru-cut biyopsi için adeno ca tanısındaki sensitivitesi 0,875 ve spesifitesi 0,964, skuamöz cell ac ca tanısındaki sensitivitesi 0,794 ve spesifitesi 1 olduğu görüldü. Aspirasyon şeklinde yapılan biyopsiler için adeno ca tanısındaki sensitivitesi 0,637 ve spesifitesi 0,849 olduğu, skuamöz cell ac ca tanısındaki sensitivitesi 0,615 ve spesifitesi 0,971 olduğu görüldü. Tru-cut biyopsi ile aspirasyon biyopsinin birlikte yapıldığı hastaların akciğer adeno ca tanısındaki sensitivite 0,9 ve spesifite 0,964, skuamöz cell ca tanısındaki sensitivite 0,812 ve spesifite 0,980 olduğu görüldü. (p=0,807) Primer akciğer kanseri tanısında kullanılan yöntemlerden perkütan biyopsilerin tanısal etkinliği yüksektir. Bu yöntem içerisinde yer alan tru-cut biyopsinin spesifitesi ve sensitivitesi aspirasyon biyopsisine göre daha yüksek olmakla birlikte her iki yöntem beraber kullanıldığında spesifite ve sensitivite artmaktadır. Her 2 yöntemin birlikte kullanılması, eğer bu yöntemlerden birinin tercih edilmesi gerekiyorsa tru-cut biyopsinin tercih edilmesi histopatolojik tanı elde etme açısından daha verimli olacaktır.
Özet (Çeviri)
The procedure that can be performed with needles of different sizes in the presence of an imaging device such as computed tomography or ultrasonography for diagnostic purposes in the previously detected lung lesion is called percutaneous transthoracic needle biopsy. We aimed to compare the diagnostic values and superiorities of tru-cut biopsy and aspiration biopsy in non-small cell lung cancer types of percutaneous transthoracic biopsy. Aspiration needles, cutting tru-cut needles or both can be used together in the transthoracic biopsy procedure. Fine needle aspiration biopsies take samples at the cellular level, while tru-cut biopsies can take a larger, tissue-level sample. Tru-cut biopsies are considered more valuable by clinicians due to the detection of malignant cells and the wider range of clinical parameters that can be studied, since they can take large tissue samples. When biopsies were compared with post-operative pathologies for the two most common non-small cell lung cancers, it was observed that the sensitivity in the diagnosis of adenocarcinoma for tru-cut biopsy was 0.875 and specificity was 0.964, the sensitivity in the diagnosis of squamous cell lung cancer was 0.794 and the specificity was 1.00. For biopsies performed in the form of aspiration biopsies, the sensitivity in the diagnosis of lung adenocarcinoma was 0.637 and the specificity was 0.849, the sensitivity in the diagnosis of squamous cell lung cancer was 0.615 and the specificity was 0.971. When both 2 prosedures performed together it was observed that the sensitivity in the diagnosis of lung adenocarcinoma was 0.90 and the specificity was 0.964, the sensitivity in the diagnosis of squamous cell lung cancer was 0.812 and the specificity was 0.980. (p = 0.807) The diagnostic efficiency of percutaneous biopsies, one of the methods used in the diagnosis of primary lung cancer, is high. Although the specificity and sensitivity of tru-cut biopsy included in this method is higher than aspiration biopsy, the specificity and sensitivity increases when both methods are used together. Using both methods together and tru-cut biopsy will be more efficient in terms of obtaining histopathological diagnosis if one of these methods should be preferred.