Lise düzeyindeki kız öğrencilerin fiziksel uygunluk düzeylerinin ve obezite eğilimlerinin incelenmesi
Investigation of physical fitness levels and obesity tendencies of female high school students
- Tez No: 639562
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YETKİN UTKU KAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, Erzurum ilinde öğrenim gören lise seviyesindeki kız öğrencilerin fiziksel uygunluk düzeylerinin belirlenmesi ve obezite eğilimlerinin incelenmesidir. Çalışmaya Erzurum İli Yakutiye ilçesi Nenehatun Kız Anadolu Lisesi, Rabia Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Hamidiye Mesleki ve Teknik Kız Anadolu Lisesi öğrencilerinden gönüllü olan 1069 öğrenci katılmıştır. Teste katılan 18 yaşından küçük öğrencilerin velilerinden bilgilendirilmiş veli-vasi olur formunu, 18 yaşındaki öğrencilerin kendilerinden ise bilgilendirilmiş gönüllü olur formlarını imzalamaları istenmiştir. Katılımcılara antropometrik testler, disklere dokunma, 10×5 m mekik koşusu, durarak uzun atlama, barfikste asılma, mekik, esneklik, pençe kuvveti, flamingo denge testi ve 20 m mekik koşusu testleri uygulanmıştır. Testler Nenehatun Kız Anadolu Lisesi spor salonunda yapılmıştır. Elde edilen bulguların istatistiksel analizi için SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Verilere ilişkin tanımlayıcı istatistikler ortalama ve standart sapma şeklinde verilmiştir. Normallik varsayımı, değişim katsayısı kullanılarak test edilmiştir. Normal dağılım gösteren verilerde, çoklu gruplar arasındaki farkların incelenmesi için tek yönlü ANOVA ve post hoc test olarak da Tukey HSD testi kullanılmıştır. Normal dağılıma uygun olmayan verilerde, ikili grup karşılaştırmalarında Mann-Whitney U testi testi, ikiden fazla frupların karşılaştırılmasında ise Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson ve Spearman Korelasyon testi kullanılarak incelenmiştir. Fiziksel uygunluk performansları ve antropometrik veriler ile BKİ değerleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi için regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan çalışmada performans ölçümlerinden elde edilen bulgulara göre katılımcıların fiziksel uygunluk düzeylerinin düşük, beden kütle indeksi değerlerinin normal olduğu ve obezite eğilimlerinin düşük olduğu saptanmıştır. Bireylerin ağırlığı ile fiziksel uygunluk performansları arasında ilişki olduğu ve BKİ düzeyindeki artışın sürat, kuvvet, kas dayanıklılığı, denge, aerobik uygunluk düzeylerini olumsuz etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the physical fitness levels of female high school students studying in Erzurum province and to examine their obesity tendencies. 1069 volunteer students from Nenehatun Female Anatolian High School, Rabia Hatun Female Anatolian Imam Hatip High School, Hamidiye Vocational and Technical Female Anatolian High School participated in the study. Parents of students under the age of 18 who participated in the test were asked to sign the informed consent form, and 18-year-old students were asked to sign the informed consent form. Participants were administered anthropometric measurements, plate tapping, 10 × 5 m shuttle run, standing long jump, hanging on the bar, sit-ups, flexibility, handgrip strength, flamingo balance test and 20 m shuttle run test. The tests were carried out in Nenehatun Female Anatolian High School gymnasium. SPSS 22.0 package program was used for statistical analysis of the obtained findings. Descriptive statistics for the data are given as mean and standard deviation. The normality assumption is tested using the coefficient of variation. For the normally distributed data, one-way ANOVA and Tukey HSD tests were used. Mann-Whitney U test test was used in two-group comparisons, and Kruskal-Wallis H test was used to compare more than two groups where the data was not normally distributed. Relationships between variables were examined using Pearson and Spearman Correlation tests where appropriate. Regression analysis was used to examine the relationships between physical fitness performances and anthropometric data and BMI values. According to the findings obtained from the performance measurements in the study, it was found that the physical fitness levels of the participants were low, body mass index values were normal and obesity tendencies were low. It was concluded that there was a relationship between individuals' weight and their physical fitness performances, and the increase in BMI negatively affected their agility, strength, muscle endurance, balance and aerobic fitness levels.