Parkinson hastalığında ortaya çıkan konuşma ve ses bozukluklarının nöroanatomik korelasyonu: MRI bulguların analizi
Neuroanatomical correlation of speech and voice disorders in parkinson's disease: Analysis of MRI findings
  1. Tez No: 639563
  2. Yazar: KADRİYE BETÜL PENÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ATASEVER, PROF. DR. LÜTFÜ HANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Santral sinir sisteminin progresif ve nörodejeneratif bir bozukluğu olan Parkinson hastalığında konuşma ve ses bozuklukları görülmektedir. Bu çalışmada, akustik ses analizleri yapılan orta-geç evre İdiopatik Parkinson hastalarının konuşma ile ilgili nöroanatomik sahalarının hacimleri kontrol grubuna kıyasla incelenerek, parametrelerin akustik ses analizi sonucu elde edilen bulgular ile korelasyonunun saptanması amaçlanmıştır. Bu amaçla 36 katılımcı, sağlıklı kontrol (17) ve İdiopatik Parkinson hastası (19) olmak üzere iki gruba ayrılarak incelendi. Akustik ses analizi için toplanan ses kayıtları Praat yazılımı ile analiz edildi. Hacimsel morfometrik değerlendirme, T1 ağırlıklı MRI görüntülerinde MRICloud ile yapıldı. Parkinson hastalarında kontrol grubuna kıyasla jitter, jitter mutlak, shimmer ve gürültü harmonik oranı parametrelerinde anlamlı farklılık tespit edildi (p0,05). Parkinson hastalığında konuşma ve ses bozukluklarının yanısıra ilgili nöroanatomik yapılarda atrofi bulguları vardı ve bu bulgular birbiriyle korele idi.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease is a progressive neurodegenerative disorder of the central nervous system, which may also present speech and voice disorders. In this study, acoustic sound analysis of mid-to-late stage Idiopathic Parkinson patients together with volumes of certain neuroanatomic structures in retrospective MRI data were analyzed and compared with data obtained from the control group. Correlation between sound analysis and MRI data were also evaluated. Study was carried on 17 healthy controls and 19 idiopathic Parkinson patients. Sound recordings collected from both groups were analyzed with Praat software for acoustic sound analysis. Volumetric morphometric assesments were carried with MRICloud software on T1-weighted MRI images.