Talamik hemorajilerde lezyon lokalizasyonuna göre kognitif profilin belirlenmesi
Determination of cognitive profile according to lesion localization in patients with thalamic hemorrhage
- Tez No: 639574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KARADAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Talamik hemorajisi olan hastalarda kognitif etkilenmenin belirlenmesi ve hematomun lokalizasyonuna göre etkilenen kognitif alt alanları tespit etmektir. Dolayısıyla talamusun anatomik lokalizasyonuna göre kognitif fonksiyonlara etkisini değerlendirebilmek amaçlanmıştır. Gereç Ve Yöntem: Son 4 yıl içerisinde talamik hemoraji tanısıyla hastanemize müracaat eden hastalara, kronik dönemde (olay sonrası 6 ay-2 yıl) kognitif fonksiyonlarını değerlendirecek nöropsikolojik testler yapıldı. Benzer yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyinde kontrol grubu oluşturularak, bu gruba da aynı testler uygulandı. Her iki grubun sonuçları birbiriyle kıyaslandı. Talamik hemorajiler etkiledikleri bölgeye göre dorsal, anteromedial, lateral ve posterolateral olmak üzere 4 grupta incelendi. Bu gruplardaki hastaların sonuçları da birbirleriyle kıyaslandı. Bulgular: Çalışmada 28 hasta ve 28 kontrol grubu birbiriyle karşılaştırıldı. Her iki grupta da 18 erkek ve 10 kadın birey bulunmaktaydı. Grupların yaş ortalamaları ve eğitim düzeyleri arasında istatistiksel fark saptanmadı. (Yaş ortalamaları 60,75/60,89; Eğitim yılı ortalamaları 8,68/8,68) Uygulanan tüm nöropsikolojik testlerde kontrol grubu lehine anlamlı fark elde edildi. (P:
Özet (Çeviri)
Aim: it was aimed to detect the affected cognitive subgroup according to the area affected by the hematoma In patients with thalamic hemorrhage. thus, we wanted to evaluate the effect of the thalamus on the cognitive functions according to its anatomical localization. Materials and methods: Neuropsychological tests to evaluate cognitive functions in the chronic period (6 months-2 years post-event) were applied to patients who admitted to our center with the diagnosis of thalamic hemorrhage in the last 4 years. A control group was formed at the same age, gender, and education level, and the same neuropsychological tests were applied to them. The results of both groups were compared. Thalamic hemorrhages were examined in 4 groups as dorsal, anteromedial, lateral, and posterolateral according to the region they affect. The results of patients in these groups were also compared with each other. Results: 28 patients and 28 control groups were compared with each other in this study. There were 18 male and 10 female individuals in both groups. The average age and education levels of the groups were obtained close to each other. (The average ages were 60.75 / 60.89; Average years of education were 8,68 / 8,68) Significant differences were obtained in favor of the control group in all neuropsychological tests. (P values;