Patellofemoral ağrı sendromunda vastus medialis oblikus kasının sonografik morfolojik özellikleri
Sonographic characteristics of vastus medialis obliquus muscle in patellofemoral pain syndrome
- Tez No: 639583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER ŞENGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Patellofemoral ağrı sendromu (PFAS) olan hastalarda vastus medialis oblikusun (VMO) diz ekstansiyonda iken değerlendirilen bazı ultrasonografik özellikleri (patellar yapışma seviyesi ve lif açısı) sağlıklı bireylerlerden farklı bulunmuştur. Ancak patellofemoral ağrının önemli bir özelliği diz fleksiyonu ile ağrının artmasıdır. Bu çalışmanın amacı PFAS'da diz fleksiyona geldiğinde VMO lif açısında değişiklik olup olmadığını araştırmaktı. Çalışmaya PFAS olan 47 hasta ve 43 sağlıklı gönüllü dahil edildi. İki grup demografik özellikler, Q açısı ve VMO kasının ultrasonografik özellikleri (patellar yapışma seviyesi ile tam ekstansiyon, 30° ve 45° olmak üzere üç farklı diz fleksiyon açısında lif açısı) bakımından karşılaştırıldı. İki grup yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi bakımından benzerdi (p > 0.05). Q açısı PFAS grubunda daha yüksekken VMO patellar yapışma seviyesi kontrol grubunda daha yüksekti (sırasıyla p = 0.005 ve p < 0.001). Hem PFAS grubunda hem de kontrol grubunda artan diz fleksiyonu ile VMO lif açısında anlamlı bir farklılaşma görülmedi (iki grup için de p >0.05).
Özet (Çeviri)
In patients with patellofemoral pain syndrome (PFAS), some ultrasonographic features of the VMO (insertion level to the patella, and the fiber angle) assessed in extension were found to be different from healthy individuals. However, an important feature of patellofemoral pain is the increase in pain with knee flexion. The aim of this study was to investigate whether there was a change in the VMO fiber angle by flexing the knee in PFAS. Forty-seven patients with PFAS and 43 healthy volunteers were included in the study. The two groups were compared in terms of demographic characteristics, Q angle and ultrasonographic features of VMO muscle (patellar insertion level, and fiber angle at three different knee flexion angles including full extension, 30° and 45° flexion). The two groups were comparable in terms of age, gender and body mass index (p > 0.05). The Q angle was higher in the PFAS group and the VMO patellar insertion level was higher in the control group (p = 0.005 and p < 0.001, respectively). There was no significant difference in VMO fiber angle with knee flexion in both groups (p >0.05 for each group).