Bankalarda çevresel sürdürülebilirlik farkındalığı: Uluslararası inceleme
Environmental sustainability awareness in banks: International review
  1. Tez No: 639698
  2. Yazar: MUHABBAT KURBANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET TUNCA ÇALIYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Uluslararası standartlar çerçevesinde sürdürülebilirlik raporlaması ve entegre raporlama ilkelerine uyum sağlayan bankacılık sektörü, finans ve sürdürülebilirlik faaliyetlerinin kalitesini arttırmak için finansal sistemin sürdürülebilirliği üzerinde etkili olabilecek risklere karşı farkındalık yaratılmasını amaçlamaktadır. Raporlama sürecine ilgili paydaşların katılımı ile şeffaflık sağlanması ve sürdürülebilir yönetim stratejilerinin belirlenmesi önemlidir. Bu incelemenin temel amacı; araştırma kapsamına alınan belirli ulusal ve uluslararası bankaların, sürdürülebilirlik ve çevresel sürdürülebilirlik kapsamında yayınlamış oldukları entegre ve sürdürülebilirlik raporlarında konuya ilişkin farkındalığının olup olmadığını tespit etmek, raporların güvenilirliğini ve kalitesini arttırmada güvence denetiminin katkısının olup olmadığına ilişkin bir mevcut durum değerlendirmesi yapmaktır. İncelemenin ilk bölümünde uluslararası finansal sistemden, ulusal ve uluslararası bankacılık sektöründen, önemli etki gücüne sahip merkez bankalarından ve Dünya Bankası'ndan bahsedilmiştir. İkinci bölümde sürdürülebilirlik ve çevresel sürdürülebilirlik kavramları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise çevresel raporlama ve raporların güvencesi incelenmiştir. Dördüncü bölümde araştırmanın asıl konusu üzerine yapılan uygulama kısmı detaylı bir şekilde açıklanmış ve araştırmaya ilişkin bulgulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The banking sector, which complies with the principles of sustainability reporting and integrated reporting within the framework of international standards, aims to raise awareness against the risks that may affect the sustainability of the financial system in order to increase the quality of finance and sustainability activities. It is important to ensure transparency and determine sustainable management strategies with the participation of relevant stakeholders in the reporting process. The main aim of this review is to determine whether certain national and international banks included in the scope of the research have awareness of the subject within the integrated and sustainability reports published in the context of sustainability and environmental sustainability, and to evaluate the current situation in terms of whether the assurance audit contributes to increasing the reliability and quality of the reports. In the first part of the study, the international financial system, national and international banking sector, central banks with significant influence power and the World Bank are mentioned. In the second part, the concepts of sustainability and environmental sustainability are discussed. Environmental reporting and the assurance of reports are examined in the third part. In the fourth part, the application on the main subject of this research is explained in detail and the findings related to the research are given.