Besleme uygulamaları ve yapısı anketi Türkçe geçerlilik güvenilirlik çalışması
Feeding practices and structure questionnaire Turkish validity and reliability study
- Tez No: 639812
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE AKTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada Besleme Uygulamaları ve Yapısı Anketi'nin Türkçe geçerlilik güvenirliğini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İki-5 yaş aralığında okul öncesi dönem çocuklarının ebeveynleri ile yürütülen çalışmada, 314 ebeveyne Besleme Uygulamaları ve Yapısı Anketi ile demografik anket formu uygulanmıştır. Ebeveynlere ait antropometrik özellikler için BKİ değerleri kullanılmıştır. Çocuklar için ise Z skor değerleri WHO Anthro Plus programı kullanılarak belirlenmiştir. Anketin geçerlik güvenirliği değerlendirilirken kapsam geçerliği, iç geçerlik, dış geçerlik, Cronbach alfa güvenirlik katsayısı ve test-tekrar test güvenirliği incelenmiştir. Rasch analizi ile madde-kişi ayrımı ve madde-kişi ortalama kare uyum istatistikleri değerlendirilmiştir. Bulgular: Anketin kapsam geçerlik indeksi tüm maddeler için 0,80'inin üzerinde bulunmuştur. Cronbach alfa katsayısı 0,74'tür.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the validity reliability of the Feeding Practices and Structure Questionnaire in Turkish. Material and methods: In the study conducted with parents of preschool children aged 2-5 years; Feed Practices and Structure Questionnaire and demographic questionnaire forms were applied to 314 parents. BMI values were used for anthropometric features of parents. For children, Z score values were determined using the WHO Anthro Plus program. While evaluating the validity reliability of the questionnaire, the content validity, internal validity, external validity, Cronbach alpha reliability coefficient and test-retest reliability were examined. Item-person distinction and item-person mean square fit statistics were evaluated with Rasch analysis. Results: The content validity index of the questionnaire was found above 0.80 for all items. Cronbach's alpha coefficient is 0.74.