Kentsel donatı elemanlarının modellenmesinde kullanılan bazı bilgisayar destekli tasarım programlarının karşılaştırılması
Comparison of some computer aided design programs used in modeling urban equipment elements
  1. Tez No: 639821
  2. Yazar: MEHMET PEKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sürekli değişen ve gelişen bilgisayar teknolojisi, tüm alanlarda olduğu gibi peyzaj mimarlığı alanındaki bitkisel peyzaj elemanları ve yapısal peyzaj donatılarının tasarlanması ve modellenmesine büyük katkılar sunmaktadır. Peyzaj projelerinde kullanıcılara ve müşterilere tasarım veya mevcut yapıyı anlatmaya yardımcı olan görsel modeller alternatifler arasında seçim yapmayı hızlandırmaktadır. Teknolojinin de sunduğu katkılar sayesinde tasarım ve modelleme konusunda peyzaj projelerinde görsel kalite ve güçlü sunum tekniğini sağlayan birçok bilgisayar destekli tasarım programları ortaya konulmuştur. Bu programlar kullanılarak oluşturulan peyzaj elemanlarının görsel algıyı arttırıcı, daha gerçekçi ve kaliteli tasarımların elde edilmesi sağlanmaktadır. Bu çalışmada; kentsel donatı elemanları ve kentsel donatı elemanlarının modellenmesinde kullanılan bilgisayar destekli tasarım programları (AutoCAD, 3D Studio Max, Sketch up, Lumion 3D, Cinema4D, Blender, Revit ve ArchiCAD) detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bu BDT programlarının arayüzleri, avantajları ve dezavantajları ortaya konulmuştur. BDT programları sayesinde en hızlı ve en kaliteli görselin hangi program ile yapılması gerektiği irdelenip ortaya konulmuştur ve kentsel donatı elemanı olan pergola 3D Studio Max ve Sketch up programlarında modellenip her iki model ve programlar arasındaki farklılıklar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Computer technology, which is constantly changing and developing, makes great contributions to the design and modeling of vegetal landscape elements and structural landscape equipment in the field of landscape architecture as in all other fields. Visual models that help users and customers to explain the design or the existing structure in landscape projects accelerate the choice between alternatives. Thanks to the contributions of technology, many computer-aided design programs have been developed in landscape projects that provide visual quality and strong presentation technique in design and modeling. By using these programs, it is possible to obtain more realistic and quality designs that increase the visual perception of the landscape elements created. In this study; Computer aided design programs (AutoCAD, 3D Studio Max, Sketch up, Lumion 3D, Cinema4D, Blender, Revit and ArchiCAD) used in modeling urban reinforcement elements and urban reinforcement elements are discussed in detail. Interfaces, advantages and disadvantages of these CAD programs are presented. Thanks to the CAD programs, the program with which the fastest and highest quality visual should be made was examined and revealed, and the pergola, which is an urban reinforcement element, was modeled in 3D Studio Max and Sketch up programs, and the differences between both models and programs were revealed.