Antalya ili Akseki ilçesi Güzelsu kırsal yerleşmesinin bütünleşik koruma kapsamında incelenmesi
Examination of Güzelsu rural settlement in Akseki district of Antalya province within the context of integrated conservation
  1. Tez No: 639836
  2. Yazar: ŞERİFE GİZEM ERCİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM ELİF ÇELEBİ KARAKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Kırsal yerleşmeler bulunduğu çevreyle uyum içinde olan, geleneksel mimari ürünleri, geleneksel üretim teknikleri ve kültür birikimi ile şekillenen, bütünleşik bir yaklaşımla korunması gereken değerlerdendir. Fakat gelişen teknoloji, kentleşme ile kırdan kente göçün artması, koruma bilincinin olmaması gibi nedenlerle kırsal yerleşmeler koruma sorunları ve yok olma ile karşı karşıyadır. Bu çalışma, kırsal yerleşmelerin mevcut koruma sorunları yanı sıra mermer ocaklarının açılması tehlikeleriyle de karşı karşıya olan, Antalya ili Akseki ilçesinde bulunan Güzelsu kırsal yerleşmesini bütünleşik koruma kapsamında incelemek üzere ele almıştır. Çalışmada yerleşimi oluşturan doğal, sosyal, kültürel çevre ve geleneksel mimari ürünleri belgeleyerek ortaya koymak ve kırsal yerleşmede koruma sorunlarının tespit edilerek bütünleşik koruma kapsamında önerilerin getirilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda yapılan alan araştırması ve analiz çalışmalarıyla yerleşmedeki mevcut doğal, mimari ve somut olmayan kültürel miras değerleri ortaya koyulmuştur. Analiz sonuçlarına göre yerleşmedeki geleneksel doku verileri dikkate alınarak çevresel, yapısal, sosyoekonomik ve sosyokültürel yapıda müdahale ve koruma kararları belirlenmiştir. Bu çalışma Güzelsu kırsal yerleşmesinde koruma sorunlarının tespit edilmesi ve bütünleşik koruma önerilerinin alınması, Güzelsu'nun doğal ve kültürel değerleriyle belgelenmesi ve koruma - yaşatma çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen özgün bir çalışmadır. Ayrıca bu çalışma ileride yapılacak olan kırsal koruma ile ilgili çalışmalara örnek altlık oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rural settlements are values that are in harmony with the surrounding environment, shaped by traditional architectural products, conventional production techniques, cultural accumulation, and must be protected with a integrated conservation. However, rural settlements are facing conservation problems and extinction due to developing technology, urbanization and increasing rural to urban migration, and lack of conservation awareness. This study addressed the Güzelsu rural settlement in Akseki District of Antalya Province, which is faced with the conservation problems of the rural settlements as well as the opening of marble quarries, within the scope of integrated conservation. The study guided to document the natural, social, cultural environment and traditional architectural products that constitute the settlement and to determine the conservation problems in the rural settlement and to bring proposals within the scope of integrated conservation. In this context, the existing natural, architectural and intangible cultural heritage values in the settlement were revealed through field research and analysis studies. According to the analysis results, environmental, structural, socioeconomic and sociocultural structure intervention and conservation decisions were determined by taking into consideration the traditional texture data in the settlement. This study is an original study carried out within the scope of determining conservation problems and receiving integrated conservation suggestions in Güzelsu rural settlement, documenting Güzelsu with its natural and cultural values, and conservation-survival studies. Also, this study provides an example base for future rural conservation studies.