Development of novel high-entropy alloys for biomedical applications
Biyomedikal uygulamalar için özgün yüksek entropi alaşımlarının geliştirilmesi
- Tez No: 639876
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMİRCAN CANADİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Biotechnology, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yüksek entropili alaşımlar yaklaşık olarak eşit atomik yüzdede çoklu esas elementler içeren katı çözelti alaşımlarıdır. Özgün konsept, bir veya iki esas element içeren geleneksel alaşımlarla elde edilemeyen gelişmiş mekanik özellikler sunar. Yüksek mukavemet, yüksek kırılma tokluğu, mükemmel aşınma ve korozyon direnci gibi üstün özellikler, bu yeni malzemelerin tıp alanında biyomalzemeler olarak dahil edilip edilemeyeceğinin araştırılmasını gerektirmiştir. Yüksek entropi alaşımlarının Ti25Ta25Hf25Nb25, Ti20Ta20Hf20Nb20Zr20, Ti20Ta20Hf20Mo20Zr20 ve orta entropi alaşımı CoCrMo'nun mikro yapısal özellikleri, mekanik özellikleri ve biyoaktiviteleri, bu malzemelerin biyomedikal alanda verimli kullanım potansiyelini gözlemlemek üzere değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
High entropy alloys are solid solution alloys that contain multi-principal elements in nearly equiatomic percent. This unique concept introduces a superior combination of enhanced mechanical properties that cannot be exhibited by conventional alloys consisting of one or two principal elements. The superior properties such as high strength, high fracture toughness, excellent wear, and corrosion resistance have led to the investigation of whether the novel materials could be included in the field of medicine as biomaterials. Microstructural properties, mechanical properties and bioactivities of the high entropy alloys Ti25Ta25Hf25Nb25, Ti20Ta20Hf20Nb20Zr20, Ti20Ta20Hf20Mo20Zr20, and the medium entropy alloy CoCrMo have been evaluated to observe the potential for the fruitful use of these materials in the biomedical field.