Kuşaklara göre şiddetin niteliği ve algısındaki değişim
Change in the nature and perception of violence by generation
  1. Tez No: 639948
  2. Yazar: ÖZGE GÜVEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Şiddet, geçmişten günümüze varlığını artarak devam ettiren bir olgudur. İnsanın olduğu her yerde şiddette varlığını devam ettirebilmektedir. Aile içinde en çok kadına ve çocuğa şiddet uygulanmakta, şiddet uygulayıcısı ise genellikle erkekler olmaktadır. Şiddetin kuşaklara göre farklılık gösterip göstermediğinin, şiddetin algısında kuşaklara göre farklılık olup olmadığının araştırılması araştırmanın problem durumunu oluşturmaktadır. Araştırma Şırnak ilinde bulunan X, Y ve Z kuşaklarından 10 kadın ve 10 erkeğe uygulanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine anket görüşmesi ile gerçekleştirilmiştir. Anket sorular kuşakların şiddeti nasıl nitelendirdiği ve algıladığı hakkında daha fazla bilgi öğrenebilmek amacıyla açık uçlu olarak hazırlanmıştır. Kuşaklarda bulunan bireylerden evli olanlara eşleri ile ilgili, bekar ve partneri olanlara ise partnerleri ile ilgili sorular yöneltilmiştir. Ankete verilen cevapların verileri SPSS16 programına aktarılırken kategorileştirilmiş ve veri analizleri ki-kare analizi kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizi yapıldığında; erkeğin eşine harçlık vermemesi, eşleri ya da partnerlerinin aileleri ile ilişkileri, eşleri ya da partnerleri ile birlikte yaptıkları aktiviteler, ev içi iş bölümleri, herhangi bir konuda karar verilirken daha çok kimin isteklerinin dikkate alındığı ve psikolojik şiddet uygulayan kişiye verecekleri tepkiler konularının kuşaklara göre farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Violence is a phenomenon that continues its existence increasingly from past to present. It can survive in violence wherever people are. Women and children are the most violent in the family, and the perpetrator of violence is especially among men. The problem of the research is to investigate whether the violence shows according to the generations and whether it belongs to the generations in the perception of violence. The research was applied to 10 women and 10 men from X, Y and Z generations in Şırnak. The research was conducted with in-depth questionnaire interviews, one of the qualitative methods. The questionnaire questions are open-ended in order to learn more about how generations characterize and perceive violence. Among the generational individuals, married individuals were asked questions about their spouses, and those who were single and had partners about their partners. While transferring the answers to the questionnaire to the SPSS16 program, categorized and data analysis are obtained. When eating analysis is done on hand; it has been concluded that the man does not give pocket money to his wife, the relationships of his wives or partners with their families, the activities they do with their spouses or partners, the domestic work departments, who mostly follows their wishes when making a decision, and who reacts to the psychologically transformative person.