Türkiye'de web 2.0 araçlarının kamusal alan gücü: Çevre hareketleri örnekleri
A research about the power of web 2.0 tools on public sphere via examples of environmental movements
  1. Tez No: 639975
  2. Yazar: MUAMMER ALTUNOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASİBE GÜL SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kullanıcıların araçları üzerinden içerik geliştirebildiği, birbirleriyle etkileşimde bulunabildiği ve işbirliği sağladıkları web 2.0 teknolojileri ve içinde bulunduğumuz yüzyılın belirleyici fenomeni olarak kabul edilen internetin toplum üzerindeki etkileri, günümüz sosyal çalışmacılarının üzerinde sıklıkla durduğu bir noktadır. Kendi içerisinde kamuoyuna benzer bir alanın oluşturulabileceği kamusal alan kavramı ise, toplumsal yaşamımızın temel bir parçası olarak tanımlanmaktadır. Bu noktadan hareketle konusunu gerçek hayattan alan, Türkiye'deki çevre hareketlerinin Web 2.0 araçları üzerindeki toplumsal tartışmaları bu çalışmanın konusu olarak ele alınmıştır. Sosyal medya araçları üzerinde kamuoyu şekillenme süreçlerinin detayları üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the effects of the 'the internet' which is the new phenomenon of our millennium age and Web 2.0 technologies on which users can do content development and have interaction with each others and also collaborate are focused together with the another important notion of social studies 'public sphere' that is described as a part of our lives in which we can create a zone that is similar to and useful for public opinion. The public sphere on which most of the scholars discussed about intensely in the last century are at the center of German critical-philosopher Jürgen Habermas' theory of communication action. By the growth of web 2.0 technologies based social media , the public sphere theories has make an appereance into social sciences again in the postmodern society.