Antalya ilinde yaşayan kişilerde kayropraktik uygulamaların bilinirliğinin araştırılması
Survey researching awareness of chiropractic practices in people living in Antalya
  1. Tez No: 813980
  2. Yazar: HALİL MUKU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLBER KARAGÖZOĞLU COŞKUNSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
'Antalya İlinde Yaşayan Kişilerde Kayropraktik Uygulamaların Bilinirliğinin Araştırılması' başlıklı bu çalışma içerisinde Antalya ilinde yaşayan kişilerin kayropraktik uygulamalar üzerindeki bilgi düzeylerinin araştırılması hedeflenmiştir. Katılımcıların çoğunluğu (%59,9) kayroprakktik uygulamaların ne olduğunu bilmektedir fakat yine çoğunluğu (%61,4) kayropraktik tedavi almamıştır. Özellikle kas-iskelet sistemi rahatsızlığı bulunan hastaların tedavisinde ve yaşam fonksiyonlarının eklem hareketlendirmesi ile iyileştirilmesinde kullanılan kayropraktik tedavi sisteminin bilinirliği üzerine bu olumsuz durumların etkinlğinin de araştırılması adına SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Cornell Kas İskelet Rahatsızlığı Ölçeği araştırma sorularının içerisine eklenmiştir. Çalışmaya gönüllü onam formunu onaylamış ve dahil olma kriterlerini karşılayan 324 kişi katılmıştır. Katılımcılardan öncelikle demografik bilgileri alınmış ve sonrasında gerekli soru ve ölçeklerle bilinirlik üzerine sorgulamalar yapılmıştır. Çalışma sonunda elde edilen veriler frekanslarıyla ve yüzdeleriyle yorumlanmış ve birbirleri arasındaki oranları Ki-Kare testi ile analiz edilmiştir. Çalışmaya katılan katılımcıların %60,5'i kadın, %39,5', erkektir. Katılımcıların demografik bilgilerdeki çoğunluk dağılımları ise; (%35,5) 18-29 yaş aralığı, (%92,6) Türk kökenli, (%54,3) lisans mezunu, (38,9) profesyonel meslek, teknisyenler-teknikerler ve yardımcı profesyonel meslek mensupları grubuna dahil ve (%83) il-ilçe merkezinde ikamet edenler şeklindedir.
Özet (Çeviri)
In this study titled 'Survey Researching Awareness of Chiropractic Practices in People Living in Antalya', it was aimed to investigate the knowledge level of people living in Antalya on chiropractic practices. The majority of the participants (59.9%) knew what chiropractic practices were, but the majority (61.4%) did not receive chiropractic treatment. The awareness of the chiropractic treatment system, which is used in the treatment of patients with musculoskeletal disorders and in improving their life functions with joint mobilization; The SF-12 Quality of Life Scale and the Cornell Musculoskeletal Disorder Scale were added to the research questions in order to investigate their effectiveness on these adverse conditions. 324 subjects who approved the voluntary consent form and met the inclusion criteria participated in the study. First of all, demographic information was obtained from the participants, and then inquiries were made on awareness with the necessary questions and scales. The data obtained at the end of the study were interpreted with their frequencies and percentages, and their ratios between each other were analyzed with the Chi-Square test. 60.5% of the participants participating in the study are female, 39.5% are male. The majority distributions of the participants in demographic information are; (35.5%) 18-29 age range, (92.6%) Turkish origin, (54.3%) university degree, (38.9%) professional occupation, technicians-technicians and assistant professionals, and ( 83%) are residents in the province-district centre.