1923-1938 yılları arasında Balkanlardan Bandırma ve Erdek'e gelen göçmenler ve karşılaştıkları sorunlar
Bandırma and Erdek from the Balkans between the years 1923 -1938 migrants and problems faced
  1. Tez No: 640043
  2. Yazar: ESRA ASKA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ÜNÜVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Osmanlı Beyliği, Gelibolu üzerinden 1354 tarihinde Balkan Yarımadası'na geçmiş ve sonrasında 1361 yılında Edirne'yi fethetmiştir. Kosova Meydan Savaşı (1389) ile Sırbistan, Türk hâkimiyeti altına girmiştir. Ardından Yıldırım Bayezid döneminde Niğbolu Savaşı (1396) ile Haçlı ordusu yenilgiye uğratılıp Osmanlı Türklerinin Balkan topraklarındaki hâkimiyeti devam ettirilmiştir.1463 yılına gelindiğinde ise Fatih Sultan Mehmed döneminde Bosna'nın fethedilmesi sonucunda Osmanlı yönetiminin etkisi Dalmaçya sahillerine kadar ulaşmıştır. Balkan fetihleri Fatih'in ölümünden sonra duraklasa da Kanuni Sultan Süleyman'ın 1521'de Belgrat'ı alması sonrasında fetihlerin yönü değişerek Katolikliğin hüküm sürdüğü Kuzey Dalmaçya, Kuzeybatı Hırvatistan ve Slovenya bölgeleri Osmanlı idaresi haricinde kalmıştır. Sırasıyla önce Macaristan sonra Habsburg idarelerinin eline geçerek II. Dünya Savaşı'na kadar onlar buralarda varlıklarını korumuşlardır. Orta Avrupa'nın büyük kısmındaki Osmanlı etkisi, 1699 Karlofça Antlaşması'yla sona ermiştir. Rusya, Çarlığı Deli Petro ile altın çağını yaşamaya başlamıştır. 18. yüzyıldan itibaren ise; Balkanlardaki halkları kendi menfaatleri istikametinde kullanarak, Osmanlı İmparatorluğu'nu zayıflatmak maksadıyla ayaklandırmaya başlamışlardır. Çıkan isyanlar sonucunda Balkanlarda huzur kalmamıştır. Balkan Savaşları'nın da ortaya çıkmasıyla Balkanlardaki Osmanlı hâkimiyeti sona ermiş ve savaşlar sonrasında göç hareketleri yaşanmıştır. Son olarak ise; zorunlu göç (mübadele) ile Balkanlardan Anadolu'ya göçler başlamıştır.
Özet (Çeviri)
After Passing through Balkan Peninsula in 1354 over the Ottoman Principality Gallipoli, they conquered Edirne in 1361.After the Battle of Kosova (1389), Serbia came under Turkish domination .İn the year of 1396 as a result of the conquest of Bosnia during the reign of Sultan Mehmed the Conqueror, the influence of the Ottoman administration reached the beaches of Dalmatia. After receiving the Belgrade, the direction of the conquest changed and the regions of Northern Dalmatia, Northwestern Croatia and Slovenia, where Catholicism prevailed, were excluded from the Ottoman rule. Before Hungary fell into the hands of the Habsburg administrations and protected their presence in these regions until World War II. The Ottoman influence in most of Central Europe ended with the Treaty of Karlofça in 1699. From the 18th century onwards, the peoples in the Balkans started to revolt in order to weaken the Ottoman Empire by using their own interests. In the Balkans, where there was no peace as a result of the revolts, with the emergence of the Balkan wars, the Ottoman domination in the Balkans ended .İmmigration movements took place after the wars.