Türk düşünce tarihinde İbnülemin Mahmud Kemal İnal
Ibnülemin Mahmud Kemal Inal in the history of Turkish thought
- Tez No: 640063
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIDVAN TURHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışmada 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyılın ilk yarısında yayınlanmış pek çok eseri ve basında yer alan yazılarıyla tanınan İbnülemin Mahmud Kemal İnal'ın (1870-1957) çalışmalarının sosyolojik bir perspektifle ele alınması amaçlanmıştır. Üç bölümden oluşan tezin ilk bölümünde İbnülemin'in mensup olduğu aile ve yetiştiği ortamdan söz edilmiş ve ardından öğrenim hayatı ele alınmıştır. İkinci bölümde Sultan II. Abdülhamid döneminde yetişen İbnülemin'in bu yıllarda yayınlanan ilk yazıları, romanları ve ilk biyografi denemeleri tanıtılmıştır. Bunun yanı sıra Meşrutiyet basınındaki yazıları ve bu dönemde ortaya koyduğu çalışmalar ele alınmıştır. II. Abdülhamid döneminde Bâbıâli'de çalışmaya başlayan İbnülemin'in Meşrutiyet dönemindeki bürokrasi tecrübesi ve Mütareke yıllarında evinin işgal edilmesi gibi olaylara da bu bölümde yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Cumhuriyet döneminde üstlendiği görevler, Türk Tarih Encümeni'ndeki çalışmaları, basında yer alan yazıları incelenmiş ve Cumhuriyet döneminde yayınlanan Son Asır Türk Şairleri, Osmanlı Devrinde Son Sadrıazamlar, Son Hattatlar ve Hoş Sadâ: Son Asır Türk Musikişinasları adlı eserleri ele alınmıştır. Bunun yanı sıra 1940'lı ve 1950'li yıllarda basında gündeme gelişinden söz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to discuss the works of Ibnülemin Mahmud Kemal Inal (1870-1957), who is known for his numerous works published during the late 19th century and in the first half of the 20th century, from a sociological perspective. In the first chapter of the thesis which consists of three chapters, Ibnülemin's educational background is discussed after addressing his biography with reference to his family and social environment he grew up in. In the second chapter, early writings, novels and biography essays of Ibnulemin who grew up during the reign of Sultan Abdulhamid II were presented. Besides, his writings published in the Constitutional press and the works he produced during this period were discussed. The events such as Ibnülemin's experience in the bureaucracy of the Constitutional period as he started working at Bâbıâli (Sublime Porte) during the period of Sultan Abdulhamid II and the occupation of his house during the Armistice years were also included in this chapter. In the third chapter, the tasks he undertook in the Republican period, his works at the Turkish Historical Board and articles published in the press were examined and his works titled Son Asır Türk Şairleri, Osmanlı Devrinde Son Sadrıazamlar, Son Hattatlar and Hoş Sadâ: Son Asır Türk Musikişinasları in the Republican period were discussed. In addition to this, him being brought to the agenda in the press in the 1940s and 1950s was also mentioned.