Derin kazılarda kullanılan farklı mühendislik özelliklerindeki dayanma yapılarının modellenmesi ve maliyet analizleri
Modeling and cost analysis of retaining structures with different engineering characteristics used in deep excavations
- Tez No: 640158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN FIRAT PULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Günümüzde, giderek gelişen şehirleşme ve azalan inşaat alanlarının bir neticesi olarak derin kazılara sıklıkla başvurulmaktadır. Birçok alanda olduğı gibi geoteknik mühendisliği alanında da teknoloji ve uygulama yöntemleri her geçen gün gelişmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu günümüzde en çok tercih edilen derin kazı destekleme yapılarının diyafram duvar, fore kazık ve çelik palplanş perdeler olduğu belirlenmiştir. Bu tez çalışmasında, artık çağımızın kaçınılmaz gereği olan derin kazılar ele alınmış ve derin kazı destekleme elemanlarının tasarım kriterleri irdelenmiştir. Çalışma kapsamında 5 farklı projeden yola çıkılarak farklı özelliklerde 42 iksa sistemi modeli oluşturulmuştur. Bu modellerin analizlerinde, günümüzde geoteknik mühendisliği problemlerinin çözümünde sıkça başvurulan ve sonlu elemanlar yöntemini kullanan PLAXIS 2D (version 2016.01)'den yararlanılmıştır. Bilindiği gibi PLAXIS 2D (version 2016.01), hesaplamalarında, klasik yanal zemin basıncı teorilerini (Coulomb ve Rankine teorileri) ve farklı zemin malzeme modellerini kullanmaktadır. Oluşturulan 42 model ile, düşey iksa elemanı seçimi, malzeme modeli seçimi, zemin mühendislik özellikleri, arayüzey ( !“#$%&”) katsayısı seçimi ve zemin drenaj özelliklerinin iksa sistemi performansı ve maliyeti üzerine etkileri incelenmiştir. Tüm bu çalışmalarla, iksa sistemi tasarımında dikkate alınması gereken performans ve maliyete dair kriterlerin oluşturulması amaçlanmıştır. Bu çalışmanın iksa sistemi tasarımı için bir kaynak olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, deep excavations are frequently used as a result of increasing urbanization and decreasing construction areas. As in many areas, technology and application methods in the field of geotechnical engineering is developing day by day. As a result of researches, it is determined that the most preferred deep excavation retaining structures today are diaphragm walls, bored piles and steel sheet piles. In this thesis, deep excavations, which are inevitable necessities of our age, have been discussed and the design and selection criteria of these elements are discussed. Within the scope of the study, based on 5 different projects, 42 retaining structure system models with different features were created. The numerical analysis program PLAXIS 2D (version 2016.01), which is frequently used in the solution of geotechnical engineering problems and uses the finite elements method is used for the analysis of these models. As known, PLAXIS 2D (version 2016.01) uses classical lateral earth pressure theories (Coulomb and Rankine theories) and different material models in its calculations. With the 42 models created, the effects of vertical retaining element selection, material model selection, soil engineering properties, interface ( !“#$%&”) coefficient selection and soil drainage properties on the performance and cost of the retaining system were examined. With all these studies, it is aimed to establish criteria regarding performance and cost that should be taken into account in the design of the retaining systems. This study is aimed to be a resource for the retaining structures design.