Exploring effects of childhood memory recollections of architects
Çocukluk belleği kayıtlarının etkilerinin anlaşılmasımimarlar
  1. Tez No: 640157
  2. Yazar: MOHAMAD MANSOR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURNEV ATILGAN YAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Psikoloji, Architecture, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çocukluk hatıralarının, başka hatıralardan daha sıklıkla hayatı pek çok açıdan etkileyebilecek kadar uzun süreli etkileri olabilir. Otobiyografik bellek, daha sonra çocukluk anıları olarak çağrılmak üzere çocukluk hatıra, olay ve deneyimlerinde temellenir. Pek çok mimar, tasarım ve mimarlık üzerinde düşüncelerini anlatırken, çocukluk hatıralarında bahsetmektedir. Levinson'un (1997), yaratıcılığı diğer kişilerinin sıradışı ve ilginç olarak ifade ettiği büyük“Y”yaratıcılık ve insanların günlük hayatlarında gösterdiği özgünlükler olarak tanımladığı küçük“y”yaratıcılık olarak ikiye ayırmasından referansla hareket eden bu tez, çocukluk hatıralarının anımsanmasını etkisini büyük“Y”ve küçük“y”yaratıcılık gösteren mimarların mimarlıkları ve mimarlığa ilişkin fikirlerini karşılaştırarak ele alır ve sorgular. Frank Lloyd Wright, Le Corbusier, Luis Barragan, Tadao Ando ve Peter Zumthor gibi ünlü mimarların çocukluklarına dair hatıralarında, mimarlıklarının arkasındaki fikre dair ilişkileri en etkili temaların hangileri olduğunu araştırır. Literatür taraması, anket ve görüşme yöntemleri ile elde edilen verilerin, içerik analizi ve frekans analizi yolu ile değerlendirilmesi üzerinden ünlü mimarların ve çalışan mimarların çocukluklarının mimarlıklarına etkileri üzerinden değerlendirmeler yapılır. Tez kısaca şu bulgular ile sonuçlanır. Yerler, yerlerle bağlantılı gerçekleşen olaylar ve bu olaylara verilen duygusal tepkiler, mimarların otobiyografik hatıralarında en etkili olarak gözlemlenen temaları oluşturmaktadır. Bunların yanında bir çocuğun maruz kaldığı çevresel etkiler, malzemeler, çekici biçimler, yetenek ve hobiler de mimarlıklarını icra etmelerinde kayda değer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Childhood memories of an event can last longer and can be recalled more often than any other memory which can affect many aspects of life. Autobiographical memories are established based on childhood memories, events and their experiences are stored to be retrieved later as a childhood recollection. Many architects bring up their childhood memories into topics for their impact on the way they think and design within the context of their architecture. Referring to the distinction by Levinson (1997) about two types of creativity as“Creativity capital C”to express the unusual and interesting thoughts that others talk about and“creative with small c”to express the daily practiced originalities, the thesis to initiates a discussion to question the possible effects of childhood memory recollections in the architectures of Creativity capital“C”architects and compares to how it works with the daily practicing architects of creativity with small“c”. Autobiographical memories and childhood recollections of well-known architects (Frank Lloyd Wright, Le Corbusier, Luis Barragan, Tadao Ando, and Peter Zumthor i.e.) that build their autobiographical memories are studied in an attempt to trace the idea behind their architecture to find out the most effective themes of childhood memories in this respect. Devising literature review, questionnaire, and in-depth interview methods and analysis and comparison of the material obtained from childhoods of well-known architects' and practicing architects, through content analysis and frequency analysis, the thesis concludes on the following findings briefly. Places, events occurring connected to places, and emotional associations related to these events are found to be primary themes that are encoded and recollected in autobiographical memories of architects. The surrounding environment, materials, attractive forms, and practiced talents and hobbies that a child experience is also found to be critical in their practicing of architecture.