Diyetisyenlerin iklim değişikliği ve çalışma alanına etkileri konusundaki bilgi düzeyi ve farkındalıklarının araştırılması
Evaluation of the knowledge levels and occupational consciousness of dietitians on climate change
  1. Tez No: 640218
  2. Yazar: MERVENUR ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL HAKKI TEKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sanayi devriminden bu yana insanların sebep olduğu sera gazı (GHG) salınımları Dünya'nın ortalama sıcaklığını artırarak iklim değişikliğini hızlandırmaktadır. İklim değişikliği kaynaklı sorunlarla mücadelede diyetisyenler çok önemli bir rol oynayabilirler. Bu çalışmada, diyetisyenlerin iklim değişikliği ve çalışma alanına etkileri konusundaki bilgi düzeyi ve farkındalıklarının araştırılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, sosyal medya ve web tabanlı platformlar yoluyla toplam 1173 diyetisyene ulaşılmıştır. Diyetisyenlerin %35,4'ü çalışmaya katılmayı kabul etmiş ve üç ölçekli toplam 65 sorudan oluşan anketi cevaplandırmıştır.
Özet (Çeviri)
Since industrial revolution, anthropogenic greenhouse gase (GHG) emissions has accelerated climate changes by warming of Earth's average temperature, and put a broader challenge for safe, healthy and equible diet. Dietitians may act a pivotal role in the diet-related climate change actions. The aim of this study was to assess the Turkish dietitians's knowledge and occupational consciousness levels regarding climate change. A total of 1173 dietitians was reached by social and web-based networks. Of them, 35.4% agreed to participate in the study, and responded a survey with 65 questions and two scales. The survey responses were tested for reliability and validity, descriptive statistics, assessment of normality, correlation and regression analyses, respectively. Significance was achieved if p-value was