Turistlerde görülen besin zehirlenmesi sıklığı ile otellerin sanitasyon şartlarının etkileşimi ve Türk mutfağının turistlerin ülkemize tekrar gelişlerindeki etkisi
  1. Tez No: 40256
  2. Yazar: A. NURİYE ÖRER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE BAYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Araştırma, Antalya, Marmaris, Bodrum, Kuşadası, İzmir, İstanbul ve Ankara' da bulunan 17 beş yıldızlı otelde 1992-1993 yaz sezonunun Temmuz ve Ağustos aylarında, turistler arasındaki besin zehirlenme sıklığını, bunun otellerdeki sanitasyon koşulları ile ilişkisini ve Türk mutfak zenginliğinin turist gelişini olumlu yönde etkileyip etkilemediğini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Çalışmada, üç tip anket uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, turistlerin '/. 20' sinde gastroenterit şikayeti olduğu görülmüştür, işletmelerin sanitasyon yönünden değerlendirilmesinde bazı yönlerden standardın altında kaldıkları görülmüştür. Turistlerin ülkemizde kalma süreleri uzadıkça hastalanma riskinin arttığı saptanmıştır. Türk yemeklerinin lezzet ve çeşitliliğinin, turistlerin tekrar ülkemize gelişlerinde olumlu bir etki yaptığı görülmüştür. Ancak, ve jeteryan olanlar arasından (30 kişi) % 46.67' sinin aradığı yiyeceği bulamadığı belirlenmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde, otellerde çalışan personelin hijyen ve sanitasyon yönünden eğitimlerinin önemi ve Türk yemeklerinin işletmelerde daha zengin olarak servis edilmesinin gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, otellerde, vegeteryan menüleri hazırlanarak bu tip beslenen kişilerin hizmetine sunulmasının, ' turizm sektörünü olumlu yönde etkileyeceği görüşü ağırlık kazanmıştır. Beş yıldızlı otellerde tüm bu hizmetlerin, yeterli olarak gerçekleşmesinde, görevlendirilecek diyetisyenlerin sorunu büyük ölçüde çözeceği fikri benimsenmiştir. -67-
Özet (Çeviri)
SUMMARY This survey was carried out at 17 five star hotels in Antalya, Marmaris, Bodrum, Kuşadası, izmir, istanbul and Ankara during 1992-1993 summer season. Objectives of the study are to find out the interraction between the hotels sanitation conditions and the f oodpoisoning incidence of tourists and the influence of Turkish cuisine to revisiting. Three types of questionnarie were applied for the study. The main findings at this survey are ; 20 7. of tourists suffered from gastroenteritis during their stay in Turkey and extension of residence period increases their illness risk. From some points, the sanitation conditions of the establishments are below the standards. Turkish cuisine has possitive effect for repeatation of visits of tourists, however 46. 67 % of vegeterians were not satisfied with the menus. By evaluation of the results, sanitation and hygiene training of foodhandlers and improvement choices of traditional Turkish dishes at hotel restaurants should ' be considered. Preparation and serving of vegetarian menus should also be initiated to improve tourism of such individuals. Employment of dietitians to the establishments may have possitive impact to solve the above mentioned problems. -68-