İslami bankalarda bir islami finans aracı olarak mudaraba uygulamaları (Türk İslami Bankalar)
المضاربة وتطبيقاتها في المصارف الإسلامية دراسة تطبيقية على بنك البركة التركي
- Tez No: 640301
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ŞAMİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2018
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Araştırmanın amacı Mudaraba kavramı göstermekti. Mudaraba İslami bankalar ve spekülatif sözleşme koşullarında İslami bankalarda uygulanan tür bilmeden. Bazı modelleri spekülatif bankalar tutmak için uygulanan. İslami bankalarda Mudaraba için bazı pratik örnekler kimliği ile. Endüktif ve spekülatif çalışmaları ve uygulamaları hem Tezler veya arama genel kitap okumak için kullanılan konu ele bilimsel yöntemleri bir dizi takip. İslami bankacılık ve spekülatif sözleşme analiz halk modeller yoluyla bu gerçekliğin uygulayarak gerçeği açıklayıcı analitik açıklaması. Arama bulgular ve tavsiyeler bir grup ile sona erer.
Özet (Çeviri)
The goal of the research was to demonstrate the concept of Mudaraba. Knowing the types of Mudaraba in Islamic banks, and speculative contract conditions applied in Islamic banks. With some applied models to hold speculative banks. With the identification of some of the practical examples for Mudaraba in Islamic banks. And had followed a set of scientific methodologies that dealt with the topic of inductive and used to read speculative studies and applications both of these or general books on the search. And descriptive analytical description of the reality of applying Islamic banking and speculative contract analysis of this reality through folk models available. The search ends with a bunch of findings and recommendations