Yusuf Efendi Zade 'Necahü'l-Karı Şerhu Sahihi'l-Buhari' isimli kitabının zekat bölümü tahkik ve inceleme
Yusuf Efendi̇ Zade 'Necahü'l-Kari Şerhusahi̇hi̇'l-Buhari̇' al-zakat section of is a dokumented scientific research
- Tez No: 640306
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED HARB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Yüsuf Efendi Zade tarafından Zekat Kitabının (NECAHÜ'L – KARI ŞERHU SAHİHİ'L-BUHARİ ) isimli kitabın zekat bölümü tahkik ve inceleme ئ hakkında yorum ve ŞERHU SAHIHI'L-BUHARİ kitabı açıklamak için alimlerin yorumcuların sözlerinden bahseder. Bu yüksek lisans tezinde, yazarın açıklamasında kullandığı kaynakları belirttim. ve kitapta bahsedilen bilim adamlarını tanımladım. Garip kelimeleri, Belirsiz ifadeler ve terimleri ve tanılmayan hadis anltılanlara tanımladım. Ayrıca İMAM-İ BUHARİ ve onun kitabı“ SAHIHI ”ile ilgili kısa bir çalışmam yaptım. ve Hadisi- Şerif açıklayan YÜSUF EFENDİ ZADE ve kitabı“ NECAHÜ'L – KARI ŞERHU SAHIHI'L-BUHARİ ”üzerine kısa bir çalışma yaptım. Şeyh Efendinin zamanında yaşayan Osmanlı sultanlarının tanımladım. Her iki Şeyh için öğrencileri ve Şeyhlerini açıkladım. Araştırmada, iki el yazmasının iki nüshasını temel bir orijinal nüshasında, yazarın el yazısıyla Şeyh Yüsuf Zade'in kopyasını ve bir başka altyazı olan YAHYA TAWFİK ile tanıştım.
Özet (Çeviri)
This master's thesis, The Zakat YÜSUF EFENDİ ZADE (NECAHÜKL - KARI ŞERHU SAHİHİ'L-BUHARİ) al-Zakat section of is a documented scientific research. He is considered one of the great scholars of the Ottoman Empire in the twelfth century. Commenting on the law, modern and linguistic issues, and commenting on the comments of the commentators of scholars, ( SAHIHI'L-BUHARI )talks about the book. In this master's thesis, I mentioned the sources used in the author's description. and I have described the scientists mentioned in the book. I have defined war words, uncertain expressions and terms, and unrecognized hadiths. In addition, I made a short study on IMAM-İ BUHARI and his book“SAHIHI”. and Hadith-explaining ,I made a short study on YÜSUF EFENDİ ZADE and his book“NECAHÜHL - KARI ŞERHU SAHIHIAHL- BUHARI”I described the Ottoman sultans who lived in the time of the SHEİKH EFENDİ ZADE. For both sheikhs I explained the disciples and the Shaykhs. In the research, I met two copies of the two manuscripts in a basic original copy, a copy of the author's handwritten Sheikh YÜSUF ZADE and another subtitle, YAHYA TAWFİK.