تدخل الدولة الإسلامية في النشاط الاقتصادي
İSLAM DEVLETİ'NİN EKONOMİK FAALİYETLERE MÜDAHALESİ
  1. Tez No: 640362
  2. Yazar: MOHAMMED TAREQ ABED ALSAMIREY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDELKADER CHACHI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma“İslam Devleti'nin Ekonomik Faaliyetlere Müdahalesi”konusunu içermektedir. Bu konu dört bölüm halinde ele alınmıştır. Birinci bölümde devlet kavramı, devletin İslam'daki faaliyet alanı, en belirgin görevleri ve otoritesi açıklanmıştır. Aynı zamanda İslam şeriatının devletteki üstünlük ve hâkimiyeti açıklanmıştır. Daha sonra İslam'ın ekonomik faaliyetlerini açıklayan, kaza ve hisbe yönünden görev organlarını belirten, müesseseleri ve yasama otoritelerini açıklayan ikinci bölüm gelmektedir. Bu bölüm iktisadi faaliyetlerin unsurları olan üretim, dağıtım, harcama ve stoklama mevzularını açıklamak suretiyle sonlanmaktadır. Üçüncü bölüm araştırmanın en önemli odaklarını tartışır. Devletin İslamî-iktisâdî faaliyetlere müdahalesini göz önünde bulundurarak konuyu ele alır. Aynı zamanda devletin müdahalesinin meşruiyetini araştırmakta ve İslâmî devletin ekonomiye müdahalesinin esaslarını ve gerekçelerinin yasal unsurlarını gerek ferdî gerekse toplumsal düzeyde göstermektedir. Dördüncü bölüm ise devletin mali yönden ekonomiye müdahalesini; kaynaklar, mâlî siyaset, mülkiyet piyasanın düzenlenmesi ve ekonomik faaliyetlerin planlanması vb. konularıın yardımıyla tartışır. Dolayısıyla bu araştırma, İslam'da devletin ekonomik faaliyetlere müdahalesine ışık tutan bir sonuca ulaşır, bu müdahalenin mekanizmasını ve onun ortaya koyduklarını açıklar. Ayrıca İslam devletinin ekonomik faaliyetlerde gözettiği ve önem verdiği ilkeleri özetler. Araştırmacı bu araştırması süresince İslam şeriatının esaslarına dayanarak“analitik tanımlayıcı”bir yöntem takip etmiştir. Yine araştırması esnasında konuyu Allah'ın razı olacağı ve insanların faydalanacağı şekilde ele almaya çalışmış ve bir takım netice ve tavsiyelerle araştırmasını sonlandırmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the subject of“State Intervention in the Economic Activities in Islam”in a General Framework, four chapters and a Conclusion, following the of descriptive analytical and deductive methodology, within the framework of the principles of Shari'ah law The first chapter deals with the concept of the state, its activity in Islam, its most prominent functions, its authority, and the supremacy of Islamic law in it. The second chapter deals with the activities of the Islamic economy, its functional organs, from the institution of Hisbah (ombudsman) to the economy and the judiciary, the institutions and legislative authorities, and economic activities. It concludes with a discussion of the elements of economic activities, such as production, distribution, expenditure and saving. The third chapter discusses the most important aspects of the research. It dealt with the fields of state intervention in Islamic economic activity through examining the legitimacy of intervention and the bases, justifications and limitations that allow the Islamic state to intervene in the activity of the individual and the society. The fourth chapter discusses the state intervention in aspects of financial activities in terms of financial resources, financial policies, property, market regulation, activity planning, and others. Overall, the study sheds some lights on the intervention of the state in economic activity in Islam, the mechanisms of this intervention and its outcomes. It summarizes the principles of the intervention of the Islamic State in the economic activities. The study concludes with results and recommendations.