Nemrut krater gölü (Bitlis) su kalitesi, gölde yaşayan Aphanius mento (Heckel, 1843)'nun larval ontogenisi ve osmoregülatör kapasitesinin belirlenmesi
Evaluating water quality of Nemrut crater lake (Bitlis) and investigating in terms of larvae ontogeny and osmoregulator capacity of Aphanius mento (Heckel, 1843) is distributed within the lake
  1. Tez No: 640375
  2. Yazar: AHMET SEPİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, Bitlis ili sınırları içerisinde yer alan Nemrut Krater Gölü'nün su kalitesinin belirlenmesi, suda yayılış gösteren Aphanius mento, (Heckel, 1843) türünün moleküler düzeyde identifikasyonunun sağlanması, embriyonik ve larval gelişiminin mikroskobik ve histolojik olarak incelenmesi ve farklı tuzluluk seviyelerine toleransının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Eylül 2018 ve Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen örneklemelerde suyun fiziko-kimyasal analiz sonuçlarına göre, Nemrut Krater Gölü suyunun içme, kullanma, sulama ve balıkçılık açısından uygun kalitede olduğu belirlenmiştir. Balık türüne özgü primerlerle gerçekleştirilen PCR identifikasyonunun pozitif sonuç verdiği, türün ‰ 22 tuzluluk seviyesine kadar tolerans gösterdiği ve en yüksek kan serumu osmolarite değerinin 572±7.32 mOsm/Kg olduğu tespit edilmiştir. Laboratuvar ortamında üremenin 23.96±1.16 oC sıcaklık, 8.33±0.27 pH, 952±364 µS/cm iletkenlik, 6.92±0.10 mg/L ÇO değerlerinde gerçekleştiği, 23.5 °C'de 11 günde açılan, 8-12 adet yağ damlası içeren yapışkan ve filamentli yapıdaki döllenmiş yumurtaların 1.251±0.316 mm (n:30) çapa sahip olduğu, 3.695±0.225 mm (n:20) total boya sahip yeni çıkan larvada, eksojenik beslenmenin 3. günde ve toz yeme geçişin 10. günün sonunda gerçekleştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine water quality of the Nemrut Crater Lake in Bitlis province, molecular identification of Aphanius mento, (Heckel, 1843) distributed in the lake, investigate in terms of microscopic and histological development of embryo and larvae, and also evaluate of tolerance to different salinity levels. According to the results of on-site measurements and laboratory analysis of water samples taken dates between September 2018 and October 2019, Nemrut Crater Lake was found suitable for drinking, irrigation, fisheries and agricultural usage. PCR identification performed with the primers specific for Aphanius mento gave a positive results. Fish samples tolerated up to the salinity level of ‰ 22 and the highest value of blood serum osmolarity was determined as 572±7.32 mOsm/Kg. 23.96±1.16 °C, 8.33±0.27 pH, 952±364 µS/cm conductivity and 6.92±0.10 mg/L dissolved oxygen have been identified as spawning conditions. Filamentous and sticky fertilised eggs has a diameter of 1.251±0.316 mm (n:30) with the inclusion of 8-12 oil droplets have started to hatch approximately 11 days after spawning at 23.5 °C. It was determined that newly hatched larvae have a total length of around 3.695±0.225 mm (n:20), have started exogenous feeding at 3 days after hatching (DAH) and started to take particulate baits at the and of 10 DAH.