Bir düşün ve sanat adamı olarak Sabahattin Eyuboğlu'nun belgesel filmlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 51470
  2. Yazar: BERRİN AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NAZMİ ULUTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Çağımızın önemli kitle iletişim araçlarından biri olan sinema, görsel ve teknolojik öğelerinin zenginliği açısından eğitim alanında da kullanılmaktadır. Belgesel film, ele aldığı konular açısından ve bu konulara yaklaşım biçimiyle hem çeşitli sorunlar üzerinde uyarıcı olma, hem de kültür aktarma özelliği ile toplumların eğitilmesinde de yararlanılabilecek bir türdür. Türkiye'de başlangıcında yalnız resmi kuruluşların düzensiz film çalışmaları ve bireysel çabalarla sınırlı sayıda ortaya konulan belgesel film çalışmaları, 1950'li yıllar ve sonrası canlılık kazanmıştır. Bilim ve sanatla ilgili belgesel film çalışmaları ise, İstanbul Üniversitesi Film Merkezinin çalışmaları ile gelişme olanağı bulmuştur. Sanat tarihi profesörü Sabahattin Eyuboğlu ve arkadaşları İstanbul Üniversitesindeki öğretim ve araştırmaya katkıda bulunmak ve belgesel film çalışmalarını düzenli bir şekilde sürdürebilmek amacıyla 1954 yılında bir film merkezi kurmuşlardır. İstanbul Üniversitesi Film Merkezinin belgesel film çalışmaları gerek Türkiye'deki belgesel sinemanın kurumsallaşması, gerekse o dönemde sinemadan eğitim amacıyla yararlanılması yönündeki ilk çalışmalardan biri olması nedeniyle önem taşımaktadır. Ancak daha Önce örneklerine rastlanmayan bu filmler uluslararası çeşitli film şenliklerinde ödüller kazanmasına rağmen, ülkemizde yeterince tanıtılıp, değerlendirilememiştir. Ayrıca bu kurumun başında bulunan ve filmlerin büyük bir çoğunluğunun yapımına katkıda bulunan Sabahattin Eyuboğlu, Türk kültür ve sanat yaşamının en önemli düşünürlerinden birisidir. Yaşamının her döneminde uygulamaya çalıştığı eğitsel uğraşılarının bir parçası olan film çalışmaları ile de Türk insanını aydınlatmaya çalışmaktadır. Sinemacı yönü ile pek fazla tanınmayan Eyuboğlu'nun bu yönü ile de Türk kültürüne katkıları ortaya çıkarılmalıdır. Çalışma bu sorundan hareketle, Sabahattin Eyuboğlu'nu sinemacı yönü ile ele almak ve onun dünya görüşünün filmlerine de yansıdığını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. îlk bölümde araştırmanın neden olduğu sorun tanımlanarak araştırmanın amacı, önemi, varsayımları, ivsınırlılıkları ve yöntemi bu bölümde yeralmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Sabahattin Eyuboğlu'nun dünya görüşüne temel olan hümanizm akımının genel anlamı üzerinde durulmuş, insanlık kültürünün bir aşaması ve özgür bir dünya görüşü olan hümanizmin kültür ve sanat alanındaki anlamı ile felsefe alanındaki anlamından söz edilmiştir. Bu bilgiler ışığında hümanist tutum ve hareketin işlevi ve Sabahattin Eyuboğlu'nun hümanizm anlayışı ve tutumu anlatılmıştır. Daha sonra Türkiye halkının gerçeklerine uyan ve özgün bir hümanizmin temellerini atma çabasındaki Eyuboğlu'nun, Anadolu kültürü ve Anadolu halkına bakış açısı doğrultusunda bireşim düşüncesi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Türkiye'de başlangıcından 1950 yılına kadar olan dönemin önemli belgesel filmleri üzerinde durulmuş, 1954-1974 yılları arasında belgesel film çalışmaları yapan İstanbul Üniversitesi Film Merkezi tanıtılmıştır. Film Merkezi 'nin kurucularından olan Sabahattin Eyuboğlu'nun sinemanın önemi ve işlevi konusundaki görüşlerinden sonra“Anadolu Destanı”diye adlandırdığı belgesel filmlerinin yapımına ve konusuna ilişkin bilgiler verilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde kuramsal kısımdaki bilgiler doğrultusunda Sabahattin Eyuboğlu'nun bireşimcilik düşüncesini yansıtan farklı uygarlıkları ve konulan ele aldığı üç filmi Hitit Güneşi, Surname ve Nemrut Tanrıları incelenmiş, kuramsal kısımda verilen bilgilerle desteklenerek yorumlanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise araştırmanın kısa bir özeti verildikten sonra, sonuca varılmış ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cinema, which is one of the important mass media of our era is also used in the field of education in terms of rich visual and technological elements. Documentary film is a kind of film that we can use in educating the people because the topics it studies on, its stimulative effect on different problems and its role on culture transmission are very important. The documentary film studies that are limited in the begining with individual efforts and with irregular film studies of formal instutions, became vivid after 1950s Turkey. The documentary film studies related with science and art found the opportunity of developing with the studies of Istanbul University Film Center. Sabahattin Eyuboğlu, the professor of history of art, and his colleagues set up a film center to continue documentary film studies as routin and to contribute education and research at Istanbul University in 1954. Documentary film studies of İ.Ü.F.M. are very important because they were the first studies on institutionalizing of documentary cinema and they were the first used for education. But, although, these films that hadn't been known before, got rewards in some of the international film festivals, weren't known and evaluated enough in our country further, Sabahattin Eyuboğlu, head of this instution and contributed the production of many of those films, is one of the philosophers of Turkish culture and art life. With his film studies that were a part of his educational studies that he always tried to apply over his life tried to enlighter Turkish people. Eyuboğlu's contributions to Turkish culture should be displayed. This study has been done to research Sabahattin Eyuboğlu with his cinematic feature and to exhibit that his life-view reflected his films. This study consist of five parts. In the first part explaining the problem caused by the research the aim, importance, assumptions, limitations and method of the research have been studied. In the second part of the the study on humanism that is the basis of Sabahattin Eyuboğlu's general philosophy of life and it has been indicated VIthat in terms of culture, art and philosophy the meaning of humanism that is a stage of human culture and a free world views. In the light of the information it has been indicated that the function at humanist attitude and movement and Sabahattin Eyuboğlu's understanding of humanism and his attitudes. Later, Eyuboğlu's combination thought has been examined in accordance with Anatolian culture and Anatolian people and his thought depends on the realities of Turkish people and relies on an authentic humanism. In the third part, it has been studied on the important documentary films from the begining to 1950 and Istanbul University Film Center, which produced documentary films between the years 1954 - 1974, has been introduced. After Sabahattin Eyuboğlu's opinion about importance and function of cinema, who was one of the founders of Film Center, it has been given information on production and topic of the documentary films of Eyuboğlu called“Anadolu Destanı”. In the fourth part of the study in accordance with the information on the theoretical part, it has been examined of his three films, Hitit Güneşi, Surname and Nemrut Tanrıları each of them studies different civiliations and subject, and these films have been commented on being supported with the information in the theoretical part. In the fifth part, after a short summary at the study has been given, the result has been obtained and suggestions have been developed. vu