Psikolojik tefsir bağlamında Muhammed Esed'in Kur'ân mesajı isimli tefsirinin incelenmesi
Psikolojik tefsir bağlaminda Muhammed Esed'in Kur'ân mesaji i̇simli tefsirinin i̇ncelenmesi
  1. Tez No: 640387
  2. Yazar: BÜŞRA GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışmamızın amacı, insanı anlama noktasında Kur'ân-ı Kerim'i referans alan tefsir çalışmalarının önemini ortaya koymaktır. Bu sebeple son zamanlarda özgün pek çok eserin yazıldığı bir alan olan“Kur'ân'a Psikolojik Yaklaşımlar”ele alınıp bu alanın tanımı, konusu, metodu ve ortaya çıkış süreci incelenmiştir. Psikolojik tefsir kullanımı yeni olmakla beraber ayetlerin psikolojik olarak ele alınması ilk tefsir çalışmalarına kadar uzanmaktadır. Tezimizde psikolojik tefsir çalışmalarının sistemli ve özgün bir ekol haline dönüşüp dönüşmediği ele alınmış, bu konu son zamanların modern müfessiri Muhammed Esed'in Kur'ân Mesajı isimli tefsiri üzerinden incelenmiştir. Çeşitli inanç ve düşünce sistemleri üzerinde araştırmalar yapan Muhammed Esed nihayetinde İslâm dinini seçmiş ve akabinde İslâm'a eserleri ile hizmet etmiş önemli bir şahsiyettir. Çalışmamızda Muhammed Esed'in Kur'ân Mesajı isimli meal-tefsiri içerisindeki psikolojik yorumlara yer verilmiştir. 1400 yıl öncesinin bilgilerini günümüz verileri ile yorumlayan çağdaş müfessir Muhammed Esed'in psikolojik tefsire yaptığı katkılar ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present the importance of the tafsir studies which bases on Qur'an about understanding the human being. Therefore, in the field“Psychological Approaches to Qur'an”that so many work has been done lately is discussed and the definition, the subject, the method, and the incidence of this field is examined. Despite the fact that the usage of psychological tafsir being new, roots of examining ayets through a psychological lens can be traced back to the first examples of tafsir studies. Throughout the work psychological tafsir studies and whether this field has turned into a systematic and authentic school or not is discussed and examined via a modern mufassir of recent times, Muhammad Asad's tafsir, The Message of the Qur'an. Muhammad Asad is an important personality who has done his research on various belief and thought schools, and chose Islam ultimately, serving it with his intellectual works after that. This study includes psychological interpretations from Muhammad Asad's translation and tafsir The Message of the Qur'an. It is aimed to present the contributions of Muhammad Asad, –who interpretted the information from 1400 years ago with the knowledge of today– to the psychological tafsir.